PORADŇA: Služby bánk budú cez sviatky a na Silvestra obmedzené

21. decembra 2016 13:19
voFinanciach.sk
Peniaze, čas, euro, bankovky
Ilustračné foto. pixabay.com

Koniec roka býva pre väčšinu z nás hektický a niektoré povinnosti, ako zaplatiť faktúry či účty, si nechávame až na poslednú chvíľu. Bankoví klienti by si preto mali ustrážiť termíny, aby boli ich platby zúčtované včas. Aj keď banky fungujú aj na Silvestra, nenechávajte si finančné záležitosti na poslednú chvíľu. Vyhnete sa stresu a možným komplikáciám. Nakoľko posledný deň starého roka vychádza tentokrát na sobotu, klienti majú na posledné úhrady o niečo menej času ako po minulé roky.

Platby si naplánujte vopred

Pri úhrade dôležitých platieb na konci roka si treba dať pozor na termíny. „Napríklad na to, aby ste získali štátnu prémiu k stavebnému sporeniu či daňovú úľavu pri dôchodkovom sporení, je potrebné poslať peniaze tak, aby na účet príslušnej inštitúcie boli pripísané ešte v tomto roku,“ radí Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.

„Našim klientom odporúčame, aby si dôležité platby radšej vopred naplánovali a rátali s upravenými otváracími hodinami. V dňoch štátnych sviatkov budú naše pobočky zatvorené, medzi sviatkami však budú v prevádzke v štandardnom režime,“ hovorí Alena Walterová, hovorkyňa VÚB banky.

Termíny sa líšia

Klienti môžu zadávať platby priamo v pobočke alebo elektronicky cez internet banking, prípadne mobilnú aplikáciu, ak ju banka má. Termíny sa líšia v závislosti od toho, či klient posiela peniaze na účet v rámci tej istej banky alebo do inej banky, v rámci krajín SEPA či mimo nich.

Podľa ČSOB vo všeobecnosti platí, že ak klient zadá príkaz na SEPA platbu v eurách elektronicky počas pracovného dňa do 21:00 hod. alebo v pobočke do 15:00 hod, budú mu prostriedky z účtu v ten istý deň aj odpísané, a deň na to pripísané na účet príjemcu. Transakcie medzi účtami ČSOB sú počas pracovných dní realizované obratom.

Silvester a Nový rok

„Na Silvestra budú otvorené iba pobočky vo vybraných obchodných centrách, a to do dvanástej hodiny. Ak potrebujete, aby vám peniaze odišli z účtu ešte v roku 2016, je možné zadať platbu aj cez elektronické bankovníctvo, mobilné aplikácie či bankomaty Slovenskej sporiteľne do dvanástej hodiny,“ hovorí Cesnaková. Ako dodala, platby zadané 31. decembra po 12:00 budú už z účtu odpísané v Novom roku.

K úhrade platby v pobočke na účet VÚB predložte príkaz na prevod do 30. decembra do 18.00. Na prevod v eurách do inej banky v SR a EÚ je potrebné predložiť príkaz na prevod v pobočke VÚB 29. decembra do 18.00, pri prevode v eurách mimo EÚ a v cudzej mene mimo VÚB už do 28. decembra do 14.00. Elektronické prevody sú na konci roka vo VÚB tiež časovo ohraničené. Platba v rámci VÚB vám prejde do konca roka, ak ju odošlete do 30.12. do 20.00 hod. Do inej banky v SR a EÚ ju treba odoslať v ten istý deň už do 8.30 hod.

Zrýchlená platba

Ak bankový klient na koncoročnú platbu pozabudne, resp. ju nestihne zadať včas, môže využiť zrýchlenú platbu. Urgentné a zrýchlené platby sú však spoplatnené nad rámec balíka služieb.

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?

Podobné články