PORADŇA: Možností na zhodnotenie prostriedkov je viacero

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
štatistika, graf, kalkulačka
Ilustračné foto pixabay.com

Tento rok bude investovanie najmä o rozložení rizika a diverzifikácii.

Odporúčania pre zhodnotenie prostriedkov výrazne závisia od individuálnej situácie klienta, jeho cieľov a ochoty podstupovať či nepodstupovať riziko, ktoré je spojené s každým investičným rozhodnutím. Vo všeobecnosti možno podľa hovorkyne Slovenskej sporiteľne Marty Cesnakovej povedať, že je dôležité, aby si klienti vytvárali dostatočnú rezervu pre neočakávané situácie.

Rezerva by mala byť minimálne v hodnote šesťmesačných pravidelných výdavkov. „Na takomto základe sa dá stavať prostredníctvom jednorazových či pravidelných investícií, ktoré môžu byť zaujímavou alternatívou pre klasické sporenie v čase, keď sú trhy volatilné,“ skonštatovala Cesnaková.

Pre odvážnych rizikovejšie fondy

Kritériá na zhodnotenie prostriedkov sú podľa ekonomického analytika Tatra banky Tibora Lörincza v zásade dve: na aké dlhé obdobie je ochotný klient prostriedky viazať a či akceptuje aj prípadnú stratu. Ak je odpoveď áno, najvhodnejšia voľba je investovanie do rizikovejších fondov.

Ak nie je klient schopný alebo ochotný znášať stratu, ale chce peniaze zhodnotiť v dlhšom období, banky a investičné spoločnosti poskytujú aj investičné produkty s garantovaným výnosom, ktorý je ale v priemere nižší ako v prípade rizikovejších fondov. Ak potrebuje mať peniaze k dispozícii ihneď alebo v krátkom čase, je podľa Lörincza najrozumnejšie využiť vkladové produkty, aj napriek nižším úrokom na nich.

Efektívnosť podielových fondov

Finančné trhy ponúkajú podľa vedúceho oddelenia produkt manažmentu v Tatra Asset Managemente Martina Smreka množstvo investičných možností. Pravdepodobnosť, že by bežný klient zvládol nástrahy finančných trhov a dlhodobo úspešne obchodoval na vlastnú päsť, je veľmi nízka. Preto vznikli podľa Smreka podielové fondy. Tie predstavujú moderný a efektívny spôsob zhodnocovania peňazí prístupný aj pre široké masy klientov.

„Podielové fondy predstavujú v súčasnosti priam nevyhnutnú súčasť starostlivosti o osobné financie. Prinášajú možnosť zhodnocovať svoje peniaze podieľaním sa na ziskoch úspešných firiem, zarábaním na realitných investíciách, komoditách či dlhopisoch. Pri tom všetkom ponúkajú dostupnosť peňazí, transparentnosť, či nákladovú efektívnosť. K ich obľúbenosti prispieva aj fakt, že sú prístupné pre každého. Už aj so 150-eurovou investíciou získajú peniaze klienta výnosový potenciál globálnych finančných trhov a môžu byť zainvestované po celom svete,“ myslí si Smrek.

Finančné trhy po minulom roku ponúkajú zaujímavú investičnú príležitosť. Platí, že ak klient investuje v období po určitých poklesoch na trhu, nakupuje finančné aktíva lacnejšie. V takom prípade zvyšuje svoje šance na úspech pri investovaní, môže tak svoju investíciu zhodnotiť lepšie, ako keby napríklad investoval v období, keď sú ceny na finančných trhoch na historických maximách.

Pravidelné programy

Veľmi dobrým rozhodnutím je podľa Smreka aj rozhodnutie investovať pravidelne. Vďaka pravidelným sporiacim programom do podielových fondov bude klient investovať pravidelne, každý mesiac, bez ohľadu na to, či budú finančné trhy rásť alebo klesať.

Zbaví sa tak komplikovaného rozhodovania ohľadom hľadania najvhodnejšieho času na investovanie a takýmto spôsobom bude priemerovať nákupnú cenu pri investovaní, čím zvýši svoje šance na úspech. Vďaka tomu dokáže investovať aj pri výraznejších poklesoch, pričom za rovnakú pravidelnú platbu tak bude nakupovať stále viac podielov. Akonáhle sa situácia zlepší a trhy začnú rásť, jeho investičná pozícia sa výrazne zlepší.

Časový horizont

Pokiaľ ide o investičné tipy, voľné finančné prostriedky by mal klient podľa Smreka smerovať do produktov s ohľadom na plánovaný horizont ich použitia, svoje očakávania ohľadom výnosu, kolísania hodnoty investície, či požadovanej miery likvidity. V závislosti od toho by ich mal investovať do podielových fondov investujúcich v rôznej miere do aktív s vyšším výnosovým potenciálom, ako sú napríklad akcie, reality, komodity, dlhopisy s vyšším výnosom a iné.

Čím dlhší je plánovaný horizont ich použitia, tým väčší by mal byť podľa Smreka podiel týchto aktív. Zároveň platí, že tým vyšší je aj výnosový potenciál investície. Človek, ktorý má záujem o zhodnocovanie majetku v strednodobom horizonte, by si mal vybrať podielový fond obsahujúci podiel rastových aktív na úrovni 40 až 60 %. Človek s dlhodobým horizontom by sa mal zaujímať o dynamickejšie riešenia s podielom rastových aktív aspoň na úrovni 60 až 80 %.

Receptom na úspešné investovanie sú podľa Smreka disciplína a pravidelnosť. „Recept na úspešné investovanie prekvapivo vôbec nie je zložitý. Najlepšie sa darí investorom, ktorí investujú pravidelne a ktorí dokážu byť v investovaní disciplinovaní. Naopak investori, ktorí podliehajú tlaku krátkodobých, zväčša mediálnych informácií, veľmi často robia nesprávne investičné rozhodnutia,“ dodal Smrek.

Nechať si poradiť

Investovanie do podielových fondov odporúča aj finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik. „Každému, kto ešte nemá založené pravidelné investovanie do podielových fondov, odporúčam založiť si ho čím skôr. Vyčleňte si sumu z mesačnej výplaty, ktorá vám dlhodobo nebude chýbať a nastavte si prevodný príkaz,“ skonštatoval Búlik.

Dôležité je nechať si poradiť, ako rozložiť svoj vklad medzi čo najväčší počet fondov. Poplatkovo je to podľa Búlika približne rovnaké, ako investovať do jedného fondu, avšak rozložením vkladov do viacerých fondov klient získa diverzifikáciu rizika. A to tým väčšiu, čím je menšia previazanosť týchto fondov.

Akcie sú vysoko

Aj napriek korekciám koncom minulého roka sú akciové indexy podľa Búlika na vysokých úrovniach. „Aj keď časť ekonómov hovorí o nutnosti ďalšieho poklesu, výkonnosť kľúčových ekonomík je stále dobrá,“ myslí si Búlik. Podľa analytika J&T Banky Stanislava Pánisa sa oplatí investovať do akcií s dlhším časovým horizontom.

Americké a európske akcie budú rásť podľa Pánisa pomalšie, väčšie príležitosti by mohli byť v krajinách rozvíjajúceho sa sveta, kde je priestor až na dvojciferné zhodnotenie. „Akcie na rozvíjajúcich sa trhoch sú našim favoritom,“ poznamenal Pánis. Zaujímavý výnos prinesú podľa neho aj americké vládne dlhopisy, vzhľadom k spomaleniu zvyšovania sadzieb Fed-om a obavám z recesie v závere roka. Naproti tomu odraz inflácie a normalizácia menovej politiky v eurozóne budú tlačiť európske ceny nadol.

Poklesy v minulosti

Faktom zostáva, že volatilita na trhoch bola a bude. Je ich prirodzenou súčasťou. V tomto kontexte Maroš Ďurik, generálny riaditeľ Across Private Investments, zdôraznil, že rozumný investor využíva poklesy na trhoch na doinvestovanie. V rámci odporúčaní pre investorov pripomenul, že kľúčové je neinvestovať na základe minulosti, investori by mali pracovať s dlhodobým horizontom a držať sa stanovenej investičnej stratégie. Slovenskí investori by mali podľa Ďurika dodržiavať svoju referenčnú menu, euro, a viac investovať do finančných nástrojov, ktoré sú zo zákona oslobodené od daní a zdravotných odvodov, pretože takto môžu dosiahnuť efektívnejšie zhodnotenie svojich úspor.

Signály na trhoch sú podľa Búlika v poslednom čase rozporuplné a vývoj sa úplne neriadi pravidlami, na ktoré sme si dlhoročne zvykli. Preto je ťažko identifikovať jeden sektor, ktorý má najväčší rastový potenciál. „Tento rok bude preto investovanie najmä o rozložení rizika a diverzifikácii. Rozhodne však neodporúčam nechať ležať úspory na bankovom účte, kde nielenže nič nezarobia, ale ešte aj stratia na hodnote kvôli inflácii,“ dodal Búlik.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať