PORADŇA: Lyžovačka bez vhodného poistenia vás môže stáť aj tisíce eur

20. januára 2017 10:27
voFinanciach.sk
Poistenie, lyžovačka
Ilustračné foto. pixabay.com

Pred vycestovaním na zimnú zahraničnú dovolenku je ideálne európsky preukaz skombinovať s komerčným cestovným poistením.

Dovolenka je radostným obdobím pre celú rodinu. Podcenenie cestovného poistenia pri ceste do zahraničia môže mať nielen zdravotné, ale aj finančné dopady. Rizikom, ktoré môže prekaziť vašu dovolenku, sú športové aktivity. Najmä teraz v zime, keď začala lyžiarska sezóna a ponuka cestovných kancelárií do lyžiarskych stredísk je v plnom prúde.

Dostupnosť poistenia, najmä komfort uzatvorenia zmluvy, sa v posledných rokoch výrazne zvýšila. Poistenie je možné uzavrieť v pobočkách poisťovní, ale aj cez internet a telefón. V prípade zájazdov je poistenie možné uzatvoriť v cestovnej kancelárii.

Na svah do zahraničia s poistením

Klienti ČSOB Poisťovne nahlásili v uplynulej zimnej sezóne najviac úrazov z Rakúska, Talianska, Švajčiarska a Francúzska. Odborníci v tejto súvislosti upozorňujú na to, že európsky preukaz poistenia nemusí stačiť. Neplatí totiž v súkromných zariadeniach ani v prípade, ak lyžiar spôsobí neúmyselnú škodu niekomu inému. Európsky preukaz zdravotného poistenia kryje len nevyhnutné liečebné náklady na vyšetrenie, ošetrenie či hospitalizáciu v nemocnici, aj to len v štátnych zariadeniach.

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že fraktúry horných a dolných končatín s potrebou chirurgického zákroku stoja až niekoľko tisíc eur, pokiaľ nie je akceptovaný európsky preukaz zdravotného poistenia. Vysokou položkou sú aj náklady na transport helikoptérou, ktorý nie je v zimných mesiacoch výnimkou. “Priemerné náklady na ošetrenie holennej kosti sa vlani vyšplhali k sume 5 600 eur a k 1 300 eur v prípade zlomenej stehennej kosti. Pomerne často bolo potrebné aj ošetrenie poranenej hlavy alebo lebky. V tomto prípade dosiahla výška poistného plnenia v priemere 2 500 eur,” sumarizuje riaditeľ Odboru produktového manažmentu ČSOB Poisťovne Peter Ripka.

Preukaz je lepšie doplniť komerčným poistením

Ideálne je európsky preukaz skombinovať s komerčným cestovným poistením. Môžete byť dlhoroční výborní lyžiari či bežkári, ale zlomiť si nohu či spôsobiť si úraz hlavy môžete aj pri sánkovaní. Cestovné poistenie je nevyhnutnou súčasťou prípravy na cestu pre každého, kto chce predísť neplánovaným výdavkom, ktoré môžu výrazne ohroziť rodinný rozpočet. Komerčné cestovné poistenie je pre klienta zárukou, že môže cestovať do ktorejkoľvek krajiny, nielen v rámci EÚ, bez toho, aby musel rátať s veľkou finančnou rezervou na prípadné výdavky za lekárske ošetrenie a lieky.

Veľa Slovákov sa domnieva, že ich v zahraničí zaručene ochráni klasický modrý európsky preukaz poistenca. Keď od nich následne zdravotnícke strediská, ktoré preukaz neuznajú, vymáhajú plné náklady alebo v lepšom prípade iba 20 % spoluúčasť, nestačia sa ľudia podľa poisťovne AXA bez cestovného poistenia čudovať. Mnohí sa tiež podľa spoločnosti AXA spoliehajú aj na cestovné poistenie poskytované ako bonus k platobným kartám. U tých však bývajú štandardom veľmi nízke limity plnenia. V prípade úrazu tak môžu po návrate domov čakať vysoké dodatočné platby.

Aj na Slovensku si treba dávať pozor

Ak chcú lyžiari oddychovať v slovenských horách, nemali by zabudnúť na poistenie do hôr pre prípad zásahu horskej záchrannej služby. “V prípade klientov, ktorí mali tento typ poistenia, sa vlani najviac zásahov týkalo pomoci pri dezorientácii v teréne v zlom počasí, ošetrení pomliaždenín a iných zranení. Vysokou položkou, ktorá môže dovolenkára nemilo prekvapiť, sú aj náklady na transport helikoptérou,” pripomína Ripka.

Ako uviedla Katarína Števčeková z Horskej záchrannej služby, najčastejšou príčinou úrazov je precenenie svojich schopností. “Často dochádza aj k zrážkam lyžiarov. Každá osoba na svahu by preto mala zvážiť svoje možnosti, zohľadniť stav trate, počasie aj počet lyžiarov,” povedala Števčeková. K zodpovednému správaniu patrí teda podľa nej i uzatvorenie pripoistenia pre prípad úrazu. Bežný lyžiar pohybujúci sa na udržiavanej zjazdovke nemusí mať bezpodmienečne poistenie pre prípad zásahu horskej služby. Prevádzkovatelia lyžiarskych stredísk poskytujú v rámci predávaných skipasov aj službu prvej pomoci a transport zraneného do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia.

Pripoistenie za škodu

Klientom ČSOB Poisťovňa odporúča zvoliť si k cestovnému poisteniu aj pripoistenie zodpovednosti za škodu. To ocení klient najmä v prípade, ak dôjde k zrážke na svahu, ktorá spôsobí zranenia druhej osobe. “V uplynulých rokoch sa dokonca rozmohol trend, že lyžiari chcú pomocou svojich právnikov vysúdiť tisíce eur od iných lyžiarov po zrážke, ktorú v skutočnosti ani nemuseli zaviniť. Aj v tomto prípade pomôže poistenie zodpovednosti za škodu,” hovorí Ripka.

Cena poistenia

Cena cestovného poistenia sa odvíja hlavne od destinácie (Európa/svet) a aktivít, ktorým sa cestovateľ venuje (bežné aktivity/rizikové aktivity a športy). Zjednodušene povedané, čím vyššie riziko, tým vyššia cena cestovného poistenia. Avšak náklady na cestovné poistenie sú veľmi malé v porovnaní s tým, čo by cestovateľ musel zaplatiť za ošetrenie, hospitalizáciu alebo spôsobenú škodu z vlastného vrecka bez poistenia.

Cena by však nemala byť hlavným kritériom výberu. Treba si všímať rozsah krytia a limity pre jednotlivé druhy poistenia. Zodpovednosť za výber poistenia je na samotnom cestovateľovi. Preto je dôležité si uvedomiť kam ide, čo tam bude robiť, aké mu hrozia nebezpečenstvá, teda čo všetko chce mať kryté, t. j. poistené, a v tomto zmysle sa o možnostiach poistenia aj informovať.

Pozor na výluky z poistenia

V rámci cestovného poistenia je potrebné dať si pozor na výluky. Každá poisťovňa môže za rizikové považovať iné športy. Niektorá ich z bežného poistenia vylučuje úplne, v inej je možné si ich pripoistiť. Väčšina poisťovní kryje základné rekreačné športy. Pre mnohých sú lákavejšie adrenalínové športy, ktoré nie sú kryté v štandardných podmienkach. Výluky sú uvedené vo všeobecných poistných podmienkach.

Treba si dávať pozor aj na dlhodobé diagnózy, ktoré klient mal už pred vycestovaním. Vo výlukách sa môže nachádzať akékoľvek ošetrenie, ktoré je pokračovaním už existujúceho stavu pred poistením a v čase uzavretia zmluvy bolo predvídateľné. Výluky sú aj v tom prípade, ak je pred vycestovaním do danej krajiny povinné očkovanie a cestovateľ sa mu nepodrobil.

Samozrejme je potrebné dať si pozor na konzumáciu alkoholu a iných omamných a psychotropných látok. Máte premrznuté ruky a v nohách niekoľko hodín na lyžiach. Horúci grog alebo talianske „bombardino“ pri zjazdovke sa vám zdá, ako vynikajúci nápad. Málokto však vie, že požitie alkoholu môže ovplyvniť poistné krytie. Ak ste si dali šálku na zahriatie, pred návratom na zjazdovku si dajte radšej načas. Pokiaľ sa dokáže súvislosť medzi vzniknutou škodou a požitím alkoholu, môže byť poistné plnenie krátené, ale aj celkom vylúčené, upozorňuje poisťovňa AXA.

Rada na záver

Pri uzatvorení poistenia dostanete spolu so zmluvou a podmienkami cestovnú kartu. Určite si ju nezabudnite vziať so sebou a noste ju všade. V prípade vzniku poistnej udalosti na nej nájdete telefónne číslo asistenčnej služby, zväčša nonstop infolinky, ktorá vám dá dostatok informácií o tom, ako v prípade poistnej udalosti postupovať. Pri menších problémoch si uhradíte v zahraničí náklady spojené s poistnou udalosťou sami a doma si potom uplatníte preplatenie úhrady. Pri väčších problémoch uhradí poisťovňa náklady priamo.

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?

Podobné články