PORADŇA: Investovať sa dá aj do diamantov, no trh má svoje špecifiká

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Diamanty
Ilustračný obrázok. ALO diamonds

Investície do diamantov môžu prebiehať priamo kúpou diamantov, alebo investovaním do spoločností, ktoré vyrábajú a spracúvajú diamanty.

Diamanty zrejme miluje každá žena a v súvislosti s investíciou do nich sa hovorí, že „diamanty sú večné“. V minulom roku bol na trhu najväčší záujem o kamene s ružovou a modrou farbou. Modré podľa analytičky xPartners Olívie Lacenovej prekonávajú všetky ostatné farby, keďže na trh sa dostáva len minimum novo vyťažených a v aukciách možno nájsť iba skôr vyťažené, ktoré sa rozhodli ich majitelia predať, v dôsledku čoho ich kúpna cena závratne rastie.

Foriem investovania je viacero

Investície do diamantov určite môžu poskytnúť zaujímavý výnos. Ako povedal analytik Saxo Bank Tomáš Daňhel, foriem investícií je niekoľko a je len na investorovi, aký postoj zaujme. Investície do diamantov môžu prebiehať v základnej forme, teda priamo fyzicky kúpou diamantov. „Tu si však kupujúci musí dať pozor na viacero vecí ako kvalita, certifikácia a transakčné náklady. Kupujúci by si mal zároveň zistiť za koľko by svoj diamant predal v ten istý deň, kedy si ho kúpil,“ radí Daňhel.

Pokročilejší investori však môžu zvoliť aj náročnejšie investície, a to do spoločností, ktoré vyrábajú a spracúvajú diamanty. Tiež sa ponúkajú investície do spoločností predávajúcich šperky, kde investor má expozíciu nielen voči diamantom, ale aj ostatným drahým kovom. „Je veľmi zaujímavé pozrieť sa na vývoj cien diamantov, akcií producentov a šperkárov, aby si investor porovnal a zistil možnosti na trhu, kde sa dajú dosahovať najvyššie výnosy,“ poznamenal Daňhel.

Tlak na ceny

V dôsledku nižšej ťažby sa podľa finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika pravdepodobne mierne zvýši tlak na ceny diamantov. Na druhej strane je ťažké odhadnúť vývoj dopytu, ktorý má rozhodujúci vplyv na vývoj cien. Napríklad v roku 2018 ovplyvnil ceny slabý dopyt na kľúčových trhoch v Indii a Číne, kde je používanie diamantov v šperkoch historicky zakorenené.

Historické čísla za posledné desaťročia ukazujú nárast ceny karátu. Tieto sumy sú však pre bežného malého investora veľmi orientačné. „Problémom investícií do diamantov je ich komplikovaný predaj. Na rozdiel od iných komodít pri diamantoch neexistuje jednoduchý systém nákupu a predaja. Najviac to platí o diamantoch osadených v šperkoch, pri ktorých má bežný človek zásadný problém odpredať ich za zodpovedajúcu cenu,“ povedal Búlik.

Diamanty vs. akcie a dlhopisy

Investícia do diamantov by rozhodne nemala podľa Búlika tvoriť viac ako 5 % portfólia malého investora. Pre bežného investora sú jednoznačne vhodnejšie investície napríklad do cenných papierov. A to hneď z dvoch dôvodov. Akcie aj dlhopisy majú dlhodobo rastúci trend a za druhé prinášajú priebežný zisk. Akcie vo forme dividend a dlhopisy vo forme kupónu, čiže úroku. Naopak, diamanty neprinášajú žiadny priebežný zisk a na trend ich cien sa nie je možné tak jednoducho spoľahnúť.

Diamanty môžu hrať skôr rolu dlhodobého uchovávateľa hodnôt ako investície s jasným výnosom. Ak už niekto uvažuje o investícii do diamantov, musí si byť vedomý aj nákladov spojených s držbou diamantov. „Hovorím napríklad o bezpečnostnej schránke v banke, keďže uloženie doma by bolo vysoko riskantné. Na trhu sa predávajú aj malé investičné diamanty, ich hodnota však rastie pomalšie ako v prípade väčších kameňov,“ povedal Búlik.

Pri investícii si treba dať veľký pozor na certifikát pravosti. Nestačí spoľahnúť sa na jedného poskytovateľa, ale overiť si ho minimálne v dvoch svetových registroch. Na trhu sa totiž vyskytuje mnoho prípadov falšovania certifikátov, čiže riziko je v tomto smere stále veľké.

V ťažbe dominuje Rusko

K majoritným ťažiarom diamantov patrí podľa spoločnosti xPartners Rusko, ktoré počas minulého roka vyprodukovalo 19 miliónov karátov, Austrália s objemom 17 miliónov karátov, Konžská demokratická republika s 15 miliónov karátov a Botswana, ktorá vyťažila 7 miliónov karátov. Rusko zároveň disponuje najväčšími zásobami diamantov na svete v objeme 650 miliónov karátov. Pre porovnanie, napríklad Konžská demokratická republika, ktorá je druhá hneď za Ruskom, disponuje zásobami v objeme 150 miliónov karátov.

Od roku 2009 do roku 2016 čelila produkcia oproti predchádzajúcemu obdobiu prepadu v rade niekoľkých desiatok miliónov karátov. Rok 2017 bol prvým po období výrazného útlmu, kde objem vyťažených diamantov opäť významnejšie vzrástol a dostal sa nad úroveň 150 miliónov karátov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia