Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro bankovky peniaze
Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo
19. augusta 2015 11:15 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Poľská opozičná strana PiS trvá na mimoriadnom zdanení bánk

Na pláne zdaniť bankové aktíva dodatočnou sadzbou 0,39 % sa nič nemení, tvrdí poslanec najsilnejšej opozičnej strany Právo a spravodlivosť Pawel Szalamacha.

Najväčšia poľská opozičná strana Právo a spravodlivosť (PiS), ktorá je favoritom pred októbrovými parlamentnými voľbami, potvrdila svoj zámer zdaniť aktíva bánk mimoriadnou sadzbou 0,39 %. Uviedol to v stredu poslanec strany Pawel Szalamacha. „Nič sa nezmenilo. Naším hlavným scenárom zostáva 0,39-percentné zdanenie aktív,“ povedal Szalamacha, ktorý podľa agentúry Reuters patrí medzi kandidátov na ministerský post v prípadnej vláde PiS.

Banky pod tlakom

Poľské banky sú v posledných mesiacoch pod tlakom. Zákonodarcovia už presadili zvýšenie odvodov do fondu na ochranu vkladov a na programe je aj konverzia hypotekárnych úverov poskytnutých vo švajčiarskych frankoch na pôžičky v domácej mene. Straty vyvolané transformáciou pôžičiek majú podľa predložených návrhov znášať banky.

Najväčšia poľská opozičná strana Právo a spravodlivosť navrhuje zaviesť 0,39-percentnú daň na bankové aktíva, investičné fondy a poisťovne. Banková daň by mala podľa plánov PiS vyniesť približne 6 mld. zlotých a zdanenie investičných fondov a poisťovní ďalších 1,4 mld. zlotých. Strana tiež plánuje vyrubiť daň z obratu supermarketov, ktorá by mala priniesť do rozpočtu až 3 mld. zlotých. Supermarkety a banky teraz platia bežnú 19 % daň z príjmov právnických osôb. Banky navyše prispievajú do bankového záručného fondu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame