Poľská opozičná strana PiS trvá na mimoriadnom zdanení bánk

19. augusta 2015 11:15
SITA
Euro bankovky peniaze
Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

Na pláne zdaniť bankové aktíva dodatočnou sadzbou 0,39 % sa nič nemení, tvrdí poslanec najsilnejšej opozičnej strany Právo a spravodlivosť Pawel Szalamacha.


Najväčšia poľská opozičná strana Právo a spravodlivosť (PiS), ktorá je favoritom pred októbrovými parlamentnými voľbami, potvrdila svoj zámer zdaniť aktíva bánk mimoriadnou sadzbou 0,39 %. Uviedol to v stredu poslanec strany Pawel Szalamacha. „Nič sa nezmenilo. Naším hlavným scenárom zostáva 0,39-percentné zdanenie aktív,“ povedal Szalamacha, ktorý podľa agentúry Reuters patrí medzi kandidátov na ministerský post v prípadnej vláde PiS.

Banky pod tlakom

Poľské banky sú v posledných mesiacoch pod tlakom. Zákonodarcovia už presadili zvýšenie odvodov do fondu na ochranu vkladov a na programe je aj konverzia hypotekárnych úverov poskytnutých vo švajčiarskych frankoch na pôžičky v domácej mene. Straty vyvolané transformáciou pôžičiek majú podľa predložených návrhov znášať banky.

Najväčšia poľská opozičná strana Právo a spravodlivosť navrhuje zaviesť 0,39-percentnú daň na bankové aktíva, investičné fondy a poisťovne. Banková daň by mala podľa plánov PiS vyniesť približne 6 mld. zlotých a zdanenie investičných fondov a poisťovní ďalších 1,4 mld. zlotých. Strana tiež plánuje vyrubiť daň z obratu supermarketov, ktorá by mala priniesť do rozpočtu až 3 mld. zlotých. Supermarkety a banky teraz platia bežnú 19 % daň z príjmov právnických osôb. Banky navyše prispievajú do bankového záručného fondu.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články