Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Poľsko, bankovky
Ilustračné foto. pixabay.com
23. februára 2016 17:25 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Poľská centrálna banka môže podporovať vládnu politiku

Podmienkou je, aby banka neporušila svoj mandát k udržaniu finančnej stability, tvrdí novovymenovaný člen Rady pre monetárnu politiku Lukasz Hardt.

Poľská centrálna banka môže podporovať vládnu politiku, pokiaľ to nie je v rozpore s jej mandátom zabezpečiť finančnú stabilitu. Vyhlásil to v utorok novovymenovaný člen Rady pre monetárnu politiku centrálnej banky Lukasz Hardt. Poľský parlament kontrolovaný stranou Právo s spravodlivosť (PiS) už od začiatku roka vymenil ôsmich z desiatich členov Rady pre monetárnu politiku.

„Ciele (Rady) sú jasne definované… ide o zabezpečenie menovej stability, finančnej stability a podporu vládnych politík, pokiaľ to nie je v rozpore so zabezpečením finančnej stability,“ povedal novinárom Hardt po tom, čo zložil sľub ako nový člen monetárnej rady.

Trhy podľa agentúry Reuters očakávajú, že nominanti PiS v bankovej rade budú v porovnaní s ich predchodcami podporovať voľnejšiu menovú politiku. Väčšina nových členov však zatiaľ nepodporila zníženie úrokových sadzieb zo súčasného rekordného minima 1,5 %. PiS počas kampane pred októbrovými voľbami navrhovala program, v rámci ktorého by centrálna banka vynaložila na podporu hospodárskeho rastu až 350 mld. PLN.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies