Poľská centrálna banka môže podporovať vládnu politiku

23. februára 2016 17:25
SITA
Poľsko, bankovky
Ilustračné foto. pixabay.com

Podmienkou je, aby banka neporušila svoj mandát k udržaniu finančnej stability, tvrdí novovymenovaný člen Rady pre monetárnu politiku Lukasz Hardt.

Poľská centrálna banka môže podporovať vládnu politiku, pokiaľ to nie je v rozpore s jej mandátom zabezpečiť finančnú stabilitu. Vyhlásil to v utorok novovymenovaný člen Rady pre monetárnu politiku centrálnej banky Lukasz Hardt. Poľský parlament kontrolovaný stranou Právo s spravodlivosť (PiS) už od začiatku roka vymenil ôsmich z desiatich členov Rady pre monetárnu politiku.

„Ciele (Rady) sú jasne definované… ide o zabezpečenie menovej stability, finančnej stability a podporu vládnych politík, pokiaľ to nie je v rozpore so zabezpečením finančnej stability,“ povedal novinárom Hardt po tom, čo zložil sľub ako nový člen monetárnej rady.

Trhy podľa agentúry Reuters očakávajú, že nominanti PiS v bankovej rade budú v porovnaní s ich predchodcami podporovať voľnejšiu menovú politiku. Väčšina nových členov však zatiaľ nepodporila zníženie úrokových sadzieb zo súčasného rekordného minima 1,5 %. PiS počas kampane pred októbrovými voľbami navrhovala program, v rámci ktorého by centrálna banka vynaložila na podporu hospodárskeho rastu až 350 mld. PLN.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články