Poľská centrálna banka: Konverzia hypoték môže stáť banky 44 miliárd zlotých

10. februára 2016 13:00
SITA
úvery, bývanie
Ilustračné foto. pixabay.com

Poľská centrálna banka varuje, že masová konverzia hypotekárnych úverov môže poškodiť domácu menu aj úverové ratingy krajiny.

Konverzia hypotekárnych úverov poskytnutých vo švajčiarskych frankoch by mohla poľské banky stáť až 44 mld. PLN. Uviedla to v stredu poľská centrálna banka. Hrozí tiež, že pod tlak sa dostane kurz poľského zlotého aj úverové ratingy krajiny, varuje centrálna banka v pravidelnej správe o finančnej stabilite. Transformácia úverov na pôžičky v domácej mene bola súčasťou volebného programu vládnej strany Právo a spravodlivosť. Návrh zákona, ktorý bremeno nákladov kladie na banky, predložila v januári kancelária poľského prezidenta Andrzeja Dudu.

Ide o viac ako 500 tisíc klientov

Hypotekárne úvery vo švajčiarskych frankoch má v Poľsku viac ako pol milióna ľudí. Ich celková hodnota predstavuje zhruba 144 mld. PLN alebo 8 % hrubého domáceho produktu krajiny. Väčšinu z týchto úverov si dlžníci brali pred vypuknutím dlhovej krízy v roku 2008 v snahe profitovať z nízkych švajčiarskych úrokových sadzieb. Kurz franku voči zlotému sa však medzičasom zhodnotil o zhruba 80 %, čo dlžníkom výrazne zdražilo splácanie pôžičiek.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články