Politika Fedu môže negatívne ovplyvniť poľský zlotý

5. januára 2016 15:06
SITA
Fed, Americká centrálna banka
Americká centrálna banka (Fed). AP Photo/Charles Dharapak

Poľská centrálna banka sa snaží zabezpečiť, aby výkyvy kurzu poľského zlotého neboli príliš veľké.

Politika americkej centrálnej banky (Fed) by mohla mať v tomto roku negatívny dopad na poľský zlotý, povedal bankár poľskej centrálnej banky Andrzej Kazmierczak. Pri pokračovaní amerického Fedu v reštriktívnejšej politike vznikajú nejaké riziká. „Je tu určité riziko negatívneho dopadu na kurz poľského zlotého v dôsledku potenciálneho odlivu portfóliových investícií z rozvíjajúcich trhov na tie hospodársky vyspelé,“ uviedol Kazmierczak.

Centrálna banka nechce veľké výkyvy kurzu

Poľská centrálna banka sa snaží zabezpečiť, aby nevznikli žiadne nadmerné výkyvy v kurze poľského zlotého. „Máme voľne plávajúci výmenný kurz, no do istej miery je riadený plávajúci výmenný kurz. Snažíme sa zabezpečiť, aby jeho výkyvy neboli príliš veľké,“ oznámil Kazmierczak. Devízové rezervy na súčasnej úrovni sú potrebné na zaistenie finančnej bezpečnosti Poľska, dodal. Poľské devízové rezervy boli v novembri podľa agentúry Reuters vo výške 93 mld. eur.

Sadzby v USA v závere roka vzrástli

Fed minulý mesiac podľa očakávaní po takmer dekáde zvýšil úrokové sadzby o 0,25 percentuálneho bodu a oznámil, že to bol len začiatok cyklu zvyšovania sadzieb. Základná úroková sadzba sa tak dostala do rozpätia od 0,25 do 0,50 %. Analytici oslovení v prieskume agentúry Reuters tvrdia, že existuje 90-percentná pravdepodobnosť, že do konca roku 2016 bude kľúčová úroková sadzba v USA vo výške od 1 do 1,25 % a do konca roku 2017 by mala byť vo výške 2,25 %.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články