Pokles jenu sa zastavil, euro voči doláru stúplo

1. februára 2016 15:00
SITA
Euro, dolár, britská libra, peniaze, bankovky
Ilustračné foto. pixabay.com
AKTUALIZOVANÉ 17:13

Spoločná európska mena oproti doláru stúpla o 0,2 %.

Jen sa v pondelok stabilizoval po tom, ako v piatok klesol o 2 percentá na šesťtýždňové minimum v reakcii na to, že japonská centrálna banka posunula úroky do negatívneho teritória. Po zverejnení správy o tom, že aktivita čínskeho priemyslu sa v januári zmenšila, sa pokles jenu zastavil a oproti doláru sa obchodoval na úrovni 121,15 JPY/USD.

Očakávajú sa ďalšie kroky ECB

Rozhodnutie japonskej centrálnej banky uplatniť negatívne úroky len posilnilo očakávania, že Európska centrálna banka svoju menovú politiku ešte viac uvoľní. To posunulo výnosy z dvojročných nemeckých dlhopisov na nové rekordné minimum. Spoločná európska mena však oproti doláru stúpla o 0,2 % na 1,0854 USD/EUR.

Zlotý a koruna sa posilnili, forint strácal

Poľský zlotý v pondelok oproti euru posilnil na úroveň, na akej naposledy bol pred neočakávaným zhoršením ratingu Poľska pred dvoma týždňami. Poľskej mene pomohlo to, že japonská centrálna banka v piatok zredukovala úroky. Stredoeurópske meny totiž profitujú z uvoľňovania menovej politiky v Japonsku a eurozóne. Do 14:09 SEČ zlotý stúpol o 0,7 % na 4,390 PLN/EUR. Prilepšila si aj česká koruna, a to o 0,06 % na 27,022 CZK/EUR, ale maďarský forint oslabil o 0,33 % na 311,700 HUF/EUR.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články