Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf pokles
Ilustračné foto. cooldesign/FreeDigitalPhotos.net
16. decembra 2015 12:14 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Pokles cien pokračuje aj podľa harmonizovanej metodiky

Spotrebiteľské ceny podľa harmonizovaného indexu Európskej únie v novembri medziročne klesli o 0,4 %.

Ceny na Slovensku pokračujú v poklese aj podľa spoločnej európskej metodiky. Podľa harmonizovaného indexu Európskej únie totiž v novembri klesli spotrebiteľské ceny medziročne o 0,4 %. V porovnaní s októbrom sa tak medziročný prepad cien zmiernil o 0,1 percentuálneho bodu. Naďalej tak platí, že naposledy ceny podľa harmonizovaného indexu stúpli ešte koncom roka 2013. V medzimesačnom porovnaní v novembri oproti októbru sa ceny nezmenili, mesiac predtým mierne stúpli o 0,1 %.
Zlacňuje najmä doprava
Ako ďalej vyplýva z údajov uverejnených Štatistickým úradom SR (ŠÚ), na medziročnej báze klesli hlavne ceny dopravy o 5,4 %. Znížili sa tiež ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá o 2,1 % a pošty a telekomunikácie a alkoholické nápoje a tabak zhodne o 0,3 %. Na druhej strane zdraželi hotely, kaviarne a reštaurácie o 2,1 %, vzdelávanie o 1,3 %, rekreácia a kultúra o 1,2 % a rozličné tovary a služby o 1,1 %. Zvýšili sa tiež ceny zdravotníctva o 0,9 %, nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu o 0,7 %, potravín a nealkoholických nápojov o 0,2 % a odevov a obuvi o 0,2 %.
Medzimesačne zlacnel alkohol a potraviny
V medzimesačnom porovnaní v novembri oproti októbru klesali najmä ceny alkoholických nápojov a tabaku o 0,4 % a potravín a nealkoholických nápojov o 0,3 %. Mierne, o 0,1 %, sa znížili aj ceny dopravy. Naopak vzrástli ceny odevov a obuvi a hotelov, kaviarní a reštaurácií o 0,4 % a zhodne o 0,1 % aj ceny bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív, nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu a zdravotníctva. Bez zmeny oproti októbru zostali ceny pôšt a telekomunikácií, rekreácie a kultúry, vzdelávania a rozličných tovarov a služieb.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...