Pokles cien pokračuje aj podľa harmonizovanej metodiky

16. decembra 2015 12:14
SITA
Graf pokles
Ilustračné foto. cooldesign/FreeDigitalPhotos.net

Spotrebiteľské ceny podľa harmonizovaného indexu Európskej únie v novembri medziročne klesli o 0,4 %.

Ceny na Slovensku pokračujú v poklese aj podľa spoločnej európskej metodiky. Podľa harmonizovaného indexu Európskej únie totiž v novembri klesli spotrebiteľské ceny medziročne o 0,4 %. V porovnaní s októbrom sa tak medziročný prepad cien zmiernil o 0,1 percentuálneho bodu. Naďalej tak platí, že naposledy ceny podľa harmonizovaného indexu stúpli ešte koncom roka 2013. V medzimesačnom porovnaní v novembri oproti októbru sa ceny nezmenili, mesiac predtým mierne stúpli o 0,1 %.

Zlacňuje najmä doprava

Ako ďalej vyplýva z údajov uverejnených Štatistickým úradom SR (ŠÚ), na medziročnej báze klesli hlavne ceny dopravy o 5,4 %. Znížili sa tiež ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá o 2,1 % a pošty a telekomunikácie a alkoholické nápoje a tabak zhodne o 0,3 %. Na druhej strane zdraželi hotely, kaviarne a reštaurácie o 2,1 %, vzdelávanie o 1,3 %, rekreácia a kultúra o 1,2 % a rozličné tovary a služby o 1,1 %. Zvýšili sa tiež ceny zdravotníctva o 0,9 %, nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu o 0,7 %, potravín a nealkoholických nápojov o 0,2 % a odevov a obuvi o 0,2 %.

Medzimesačne zlacnel alkohol a potraviny

V medzimesačnom porovnaní v novembri oproti októbru klesali najmä ceny alkoholických nápojov a tabaku o 0,4 % a potravín a nealkoholických nápojov o 0,3 %. Mierne, o 0,1 %, sa znížili aj ceny dopravy. Naopak vzrástli ceny odevov a obuvi a hotelov, kaviarní a reštaurácií o 0,4 % a zhodne o 0,1 % aj ceny bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív, nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu a zdravotníctva. Bez zmeny oproti októbru zostali ceny pôšt a telekomunikácií, rekreácie a kultúry, vzdelávania a rozličných tovarov a služieb.

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?

Podobné články