Poisťovne zaregistrovali vlani viacero pokusov o poistný podvod

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vyšetrovanie
Ilustračné foto pixabay.com

Poisťovniam sa podarilo uchrániť prostriedky vo výške niekoľkých miliónov eur.

Poisťovne sa často stretávajú s poistnými podvodmi a s rôznymi pokusmi sa stretávali aj v minulom roku. Allianz – Slovenská poisťovňa preverila v minulom roku 2 003 podozrivých škôd v životnom aj neživotnom poistení. “Podozrenie na podvod sa nám potvrdilo až v 1 909 prípadoch v celkovej hodnote vyše 4,1 milióna eur,” konštatovala vedúca oddelenia kontroly a špeciálnych činností v Allianzi Jaroslava Zemanová.

Poisťovňa Generali odhalila minulý rok 625 špekulatívnych pokusov o získanie poistného plnenia. Podarilo sa jej tak uchrániť finančné prostriedky za viac ako 2,5 mil. eur. Poisťovňa Kooperativa v minulom roku odhalila rádovo stovky podvodov, pričom uchránená suma bola takmer 3 mil. eur.
Najčastejšie pokusy sú v poistení áut
Z vyjadrení poisťovní vyplýva, že najčastejšie ide o poistné podvody v oblasti motorových vozidiel. V rámci poistenia vozidiel to bola v Allianzi približne polovica prípadov, pričom experti spoločnosti odhalili pokusy o podvod za 1,59 mil. eur. V poistení privátneho majetku prešetrili 660 podozrivých škôd a odhalili podvody za vyše 380 tisíc eur. V rámci životného poistenia poisťovňa Allianz preverila 129 podozrivých škôd, kde suma odhalených podvodov prevýšila 75 tis. eur.

“V minulom roku sme odhalili rádovo stovky podvodov. Ak hovoríme len o preukázaných prípadoch poistného podvodu, kde bola škoda vyhodnotená ako podvod v plnom rozsahu, ide o približne jedno percento z celkového počtu hlásených poistných udalostí,“ uviedla hovorkyňa Kooperativy Silvia Nosková Illášová.
Fingovanie a falšovanie
Najčastejším javom v oblasti poistenia vozidiel je podľa Kooperativy fingovanie dopravnej nehody a poškodenia vozidla, pri ktorom znalecká expertíza stanoví technickú nemožnosť vzniku škody spôsobom, ako to opisuje poškodený resp. poškodený a škodca. Tieto prípady sú zamietané a postúpené príslušným orgánom činným v trestnom konaní.

ČSOB Poisťovňa eviduje za minulý rok medziročný nárast počtu pokusov o poistné podvody. “Do istej miery to môže súvisieť aj s celkovým nárastom počtu hlásených poistných udalostí, avšak ten nebol tak výrazný ako nárast počtu pokusov o tieto podvody,“ skonštatovala hovorkyňa ČSOB Poisťovne Anna Jamborová. Podstatne menšia časť poistných podvodov je podľa nej tvorená škodami vzniknutými pri poistení domov a domácností. Nezanedbateľnú oblasť podvodov tvoria podľa Jamborovej škody na zdraví, ktoré likviduje spoločnosť v rámci majetkového poistenia.

“Až zhruba dve tretiny zo všetkých odhalených pokusov o podvod sme zaznamenali pri poistení motorových vozidiel. Išlo najmä o nafingované parkovacie škody, či úmyselne vyvolané dopravné nehody,“ povedal hovorca poisťovne Generali Milan Janásik. Pri úrazovom poistení evidujú podozrenia najmä pri tzv. mäkkých diagnózach, ako podvrtnutie kĺbov či pohmoždeniny. “Zaznamenali sme dokonca diagnózy, ktoré podľa vyjadrení posudkových lekárov neexistujú. Podozriví z nekalého konania v niektorých prípadoch nie sú len klienti, ale aj lekári, ktorí sporné diagnózy popísali,“ uviedol Janásik. S komplikovanými poistnými udalosťami sa Generali stretáva aj pri poistení majetku a zodpovednosti za škodu.
Hrozí aj väzenie
Na základe súdno – právneho konania hrozí podľa Janásika pri odhalení poistného podvodu odňatie slobody od jedného do pätnástich rokov. Vymeranie trestnej sadzby závisí od osoby páchateľa, spôsobu spáchania poistného podvodu a výšky spôsobenej škody.

Napríklad poisťovňa Allianz vo viacerých prípadoch po potvrdení podozrenia z poisťovacieho podvodu podala trestné oznámenie. Podľa zákona je totiž poisťovací podvod v hodnote od 266 eur trestným činom, a to aj v štádiu pokusu.
Poisťovne zaviedli opatrenia
Allianz – Slovenská poisťovňa v minulom roku zaviedla viaceré opatrenia v boji proti poisťovacím podvodom, čím zvýšila úspešnosť odhalenia podvodov až na 96 percent. Oproti predchádzajúcemu roku je to nárast o ďalšie 3 percentá. Niektoré poistné zmluvy totiž vykazujú známky účelového poistenia s cieľom získať neoprávnené plnenie z nahlásenej škody, ktorá vznikne väčšinou veľmi skoro po uzatvorení zmluvy.

V minulom roku sa Allianz – SP špeciálne zamerala najmä na havarijné poistenie vozidiel, keď zaviedla obhliadku poškodení jazdených vozidiel pri vstupe do poistenia. “Analýzou vykonanou na vzorke 3261 obhliadnutých jazdených vozidiel sme zistili, že až 62 percent vozidiel starších ako 1 rok vstupuje do poistenia s menšími či väčšími poškodeniami,” skonštatoval vedúci skupiny špeciálnych činností Allianz – SP Vojtech Kosík. Spoločnosti sa tak podarilo znížiť prípadné neoprávnené uplatnenie toho istého poškodenia.

Allianz – SP zaviedla rad preventívnych opatrení aj v životnom poistení. „Začali sme komplexnejšie skúmať predložené lekárske správy a röntgenové snímky pri úrazoch, ktoré sú z pohľadu podvodov najrizikovejšie. V prípade potreby využívame aj vlastného posudkového lekára. Vďaka tomu nám počet nahlásených podozrivých úrazov, najmä mäkkých tkanív, klesol až o 60 percent, na 41 kusov oproti stavu roku 2015, keď ich bolo 105,“ konštatuje Zemanová.
V budúcnosti by mohli pomôcť aj drony
Špeciálny tím majú aj v poisťovni Generali. Jeho členovia spolupracujú s inými poisťovňami, externými organizáciami a v prípade potreby šetria prípady aj v súčinnosti s políciou. Odhaľovať podozrivé poistné udalosti poisťovni pomáhajú aj takzvané automatické scenáre. Tie hľadajú spoločné vzory správania pri podozrivých poistných udalostiach. Štrnásť scenárov definuje istý model možného podvodu. Pri každom štvrtom takto definovanom podnete sa podozrenie aj potvrdí.

Poisťovni Generali pri odhaľovaní špekulácií a pokusov o poistné podvody pomáhajú viaceré technologické nástroje. Pri vozidlách sa využíva diagnostika dát z dopravnej nehody a  preverovanie kľúčov, pri majetkových škodách sa sledujú satelitné snímky a využívajú sa hydrometeorologické aplikácie. V budúcnosti sa pri odhaľovaní nekalých praktík môže osvedčiť aj používanie dronov, ktoré by mohli poistený objekt preveriť zo vzduchu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia