Poisťovňa Poštovej banky sa zmenila na Poštovú poisťovňu

18. mája 2015 13:51
SITA
Poštová banka
Ilustračné foto SITA/Marián Peiger

Zmena názvu vyplýva z toho, že v Poisťovni Poštovej banky získala podiel aj Slovenská pošta.

Poisťovňa Poštovej banky sa premenovala na Poštovú poisťovňu. Zmena názvu je už zapísaná aj v Obchodnom registri SR s účinnosťou od 18. mája. Výlučným vlastníkom poisťovne bola donedávna Poštová banka, no v úvode tohto roka banka a Slovenská pošta informovali, že preberajú nad poisťovňou spoločnú kontrolu. Protimonopolný úrad SR schválil zmenu kontroly 13. januára.

Cena podľa podnikateľského plánu

Slovenská pošta týmto vstúpila na poistný trh. Ešte v januári informovala, že za 20-percentný podiel v Poisťovni Poštovej banky má zaplatiť 6,1 mil. eur počas troch rokov. V prípade nesplnenia podnikateľského plánu poisťovne na roky 2015 až 2017 sa kúpna cena môže znížiť o 26 %. Ak bude prekročený kumulatívne o 1 mil. eur, pošta by mala doplatiť zhruba 200 tis. eur.

Návratnosť o tri až päť rokov

Slovenská pošta v januári zároveň uviedla, že napriek uvedenému podielu budú mať v poisťovni silné spolurozhodovacie a kontrolné práva. Návratnosť investície plánuje pošta na tri až päť rokov na základe príjmov z poistných služieb. Investícia podľa spoločnosti nemá vplyv na jej hospodársky výsledok ani náklady, keďže ide o súvahovú operáciu. Slovenská pošta sa chce predovšetkým venovať oblasti životného poistenia.

O spoločnosti

Poisťovňa Poštovej banky do polovice júna 2008 pôsobila ešte pod názvom Poisťovňa Tatra a jej história siaha do roku 1940, kedy vznikla Tatra poisťujúca účastinná spoločnosť. V máji 2008 získala 100-percentný podiel akcií poisťovne Poštová banka. S účinnosťou od 14. júna 2008 zmenila Poisťovňa Tatra obchodné meno na Poisťovňa Poštovej banky.

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?

Podobné články