Poistná daň by mala začať platiť až od budúceho roka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR, parlament, poslanci
Pohľad do rokovacej sály parlamentu - Foto: SITA/Marko Erd

Pôvodne sa navrhovalo, že zákon o dani z poistenia by mal byť účinný od 1. októbra tohto roka.

Účinnosť návrhu zákona o dani z poistenia z dielne rezortu financií by sa mala posunúť. Poslanci v rámci finančného výboru vo štvrtok pozmeňujúcim návrhom schválili, aby sa účinnosť z pôvodného dátumu 1. októbra 2018 posunula na 1. januára 2019. Pôvodne navrhovaná 8-percentná sadzba však ostáva. Dotkne sa všetkých produktov neživotného poistenia, s výnimkou povinného zmluvného poistenia, kde zostane aj naďalej osempercentný odvod. Nová poistná daň nahrádza v súčasnosti platný poistný odvod.

Zmeny aj pri informovaní klientov

Ako informovala generálna riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní Jozefína Žáková, poslanci na výbore odsúhlasili ďalšiu zmenu, ktorá sa týka informačnej povinnosti. V súčasnosti podľa platnej legislatívy, ak chce klient vypovedať poisťovni zmluvu, musí tak urobiť najneskôr šesť týždňov pred koncom poistného obdobia. Avšak podľa poslancov finančného výboru by mali byť poisťovne povinné desať týždňov pred koncom poistného obdobia klientov informovať o blížiacom sa konci poistného a o sadzbe na ďalší rok.

Nesúhlas s poistnou daňou vyjadrili už viackrát rôzni analytici, subjekty finančného trhu či zástupcovia zamestnávateľov. Návrh narazil okrem iného aj na kritiku, ktorá sa týka možného zvyšovania cien produktov poistenia. Podľa rezortu financií poisťovne však v zásade nemusia zvyšovať poistné pri všetkých zmluvách tak, ako to avizovali.

Poslanci prišli aj s ďalšími zmenami

Upravovať sa budú aj pravidlá pre finančných sprostredkovateľov, ktoré v parlamente prešli do druhého čítania. Vo štvrtok totiž členovia parlamentného finančného výboru schválili viaceré pozmeňovacie návrhy k návrhu zákona o poisťovníctve, ktorým sa menia aj ďalšie finančné zákony. Cieľom novely je napríklad regulácia odmien finančných sprostredkovateľov. „Na základe poslaneckých návrhov sa zrušila regulácia na provízie pre sprostredkovanie úverov na bývanie,“ povedal predseda predstavenstva Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov Martin Lancz.

Pôvodne sa mala zaviesť maximálna výška odmeny finančného agenta pri sprostredkovaní spotrebiteľského úveru, ktorého hodnota je viac ako 10 tis. eur, a úveru na bývanie, ako aj obdobie, počas ktorého sa táto odmena má vyplácať.

Zmeny aj pri odkupnej hodnote

Cieľom novely zákona je aj regulácia stanovenia odkupnej hodnoty v životnom poistení. Pri poisteniach, pri ktorých vzniká právo na odkupnú hodnotu, sa mali podľa pôvodného návrhu upraviť niektoré finančné nároky poistníka, ktoré vznikajú pri predčasnom ukončení životného poistenia. Cieľom malo byť zamedzenie negatívneho javu, keď klient znáša všetky náklady spojené s uzavretím poistnej zmluvy v prvých rokoch po uzavretí poistnej zmluvy.

Poisťovňa mala byť podľa pôvodného návrhu povinná investovať najmenej 50 % zaplateného poistného v prvom roku trvania poistnej zmluvy zníženého o poistné na krytie rizika, 65 % v druhom roku a 80 % v treťom a ďalších rokoch. Ako informovala generálna riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní Jozefína Žáková, pozmeňujúcim návrhom upravili výšku percent, ktoré musia poisťovne investovať v odkupných hodnotách. V prvom roku sa sadzba upravila na 50 %, v druhom roku na 60 % a v treťom roku by to malo byť 70 %.

Čítajte aj:

Zároveň poslanci podľa Žákovej upravili text zákona tak, aby bol uskutočniteľný. Išlo v podstate skôr o technické úpravy. Avšak v pôvodnom návrhu bolo zahrnuté aj to, že klient by mal dostať informačný dokument, ktorý by ho informoval o hlavných položkách produktu. Tieto formuláre, ktoré boli v pôvodnom zákone, zrušili. Informačné formuláre pre klientov budú podľa Lancza nanovo naformulované vyhláškou Ministerstva financií SR.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky