Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sporenie
Ilustračné foto pixabay.com
15. augusta 2018 10:26 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Podľa prieskumu sa stále nájdu takí, čo odkladajú peniaze doma

Túto nebezpečnú formu úschovy preferujú najmä študenti a ženy na materskej, a to viac ako dôchodcovia.

Takmer polovica Slovákov, ktorí si sporia, svoje našetrené peniaze posiela na sporiaci účet. Tretina respondentov uprednostňuje možnosť mať ich stále po ruke, a to na bežnom účte. Traja z desiatich Slovákov si úspory nechávajú doma. Vyplynulo to z prieskumu Poštovej banky, ktorý pre ňu uskutočnila agentúra 2muse na vzorke 1 454 respondentov.

Až 69 % dôchodcov má úspory v banke. Bezpečnosť a ďalšie výhody bežného či sporiaceho účtu preferuje aj osem z desiatich neúplných rodín a 70 % mnohodetných rodín. Domáce uskladnenie peňazí je pre nich až treťou, omnoho menej využívanou možnosťou.

“Najpočetnejšiu skupinu ľudí, ktorí majú viac peňazí pod matracom ako v banke, tvoria študenti. Viac ako polovica z nich v prieskume uviedla, že nasporenú hotovosť má doma. Za nimi nasledujú mamičky na materskej dovolenke. Takmer štyri z desiatich priznali, že úspory nezhodnocujú na žiadnom sporiacom produkte a radšej ich odkladajú do šuplíka,“ uvádza hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Riziko lúpeže

Ani zďaleka pritom nejde o najbezpečnejšie rozhodnutie. Prezídium policajného zboru SR vlani evidovalo 1 230 krádeží vlámaním do bytov a 942 ostatných krádeží v bytoch. “Častejšie pri nich dochádza k odcudzeniu šperkov a cenných vecí ako sú hodinky a elektronika. V Poštovej poisťovni väčšinou evidujeme krádeže z pivníc v bytových domoch, kde zvyknú byť odcudzené bicykle a iné športové potreby a drobné ručné elektrické náradie. U našich klientov sa však vyskytujú aj krádeže hotovosti,“ hovorí riaditeľ úseku tvorby produktov a podpory predaja Poštovej poisťovne Ondrej Reichbauer.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame