Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf, obchodovanie
Ilustračné foto pixabay.com
21. decembra 2018 10:34 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Podiel zlyhaných úverov sa ku koncu septembra znížil

Podiel zlyhaných úverov domácnostiam na celkových úveroch klesol na 3,1 % a v rámci nefinančných spoločností to bol podiel 4,2 %.

Podiel zlyhaných úverov na celkových poskytnutých úveroch domácnostiam ku koncu septembra 2018 v medziročnom porovnaní klesol na úroveň 3,1 %. Ako ďalej informovala Národná banka Slovenska v štatistickom bulletine, najvyšší podiel zlyhaných úverov bol v kategórii kreditných kariet. Predstavoval 14,2 %.

Zlyhaný úver:
Za zlyhaný úver sa podľa NBS považuje taký úver, pri ktorom banka usúdi, že dlžník svoj záväzok pravdepodobne nesplní bez realizácie zabezpečenia alebo ak je dlžník s platbou v omeškaní viac ako 90 dní.

V kategórii spotrebiteľských úverov podiel zlyhaných úverov na objeme úverov domácnostiam vzrástol medziročne na 9,2 %. Podiel zlyhaných úverov pri prečerpaní bežného účtu klesol na 6,5 %. Podiel zlyhaných úverov pri úveroch na bývanie domácnostiam bol ku koncu septembra na úrovni 1,7 %.

Podiel zlyhaných úverov nefinančným spoločnostiam na celkových úveroch poklesol ku koncu septembra na úroveň 4,2 %. V kategórii prečerpania bežného účtu to bol ku koncu septembra pokles podielu zlyhaných úverov na 3,2 % z hodnoty 4,4 % v septembri 2017. Podiel zlyhaných úverov v kategórii prevádzkových úverov predstavoval 3,6 %.

V kategórii investičných úverov nefinančným spoločnostiam podiel zlyhaných úverov na objeme poklesol na úroveň 4 %. Podiel zlyhaných úverov na nehnuteľnostiach pre nefinančné spoločnosti sa znížil na 5,3 %. Pri kreditných kartách to bol medziročný pokles podielu zlyhaných úverov na 9,6 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame