Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf, obchodovanie
Ilustračné foto pixabay.com
22. júna 2018 10:55 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Podiel zlyhaných úverov sa ku koncu marca znížil

Podiel zlyhaných úverov domácnostiam na celkových úveroch klesol na 3,3 % a v rámci nefinančných spoločností to bol podiel 4,9 %.

Podiel zlyhaných úverov na celkových poskytnutých úveroch domácnostiam v prvom štvrťroku oproti koncu vlaňajška mierne klesol na 3,3 %. Ako ďalej informovala Národná banka Slovenska v štatistickom bulletine, najvyšší podiel zlyhaných úverov ku koncu marca bol v kategórii kreditných kariet. Dosiahol úroveň 14,6 %.

Zlyhaný úver:
Za zlyhaný úver sa podľa NBS považuje taký úver, pri ktorom banka usúdi, že dlžník svoj záväzok pravdepodobne nesplní bez realizácie zabezpečenia alebo ak je dlžník s platbou v omeškaní viac ako 90 dní.

Podiel zlyhaných úverov pri prečerpaní bežného účtu v rámci domácností kontinuálne podľa centrálnej banky medziročne klesá, pričom v marci sa zastavil na úrovni 6,2 %. Podiel zlyhaných úverov pri úveroch na bývanie v marci mierne klesol na úroveň 1,7 %, a to k predchádzajúcemu štvrťroku, ako aj k rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka. Podiel zlyhaných úverov pri spotrebiteľských úveroch sa zvýšil o 0,9 percentuálneho bodu oproti predchádzajúcemu roku na úroveň 9,3 % v marci tohto roka.

Podiel zlyhaných úverov nefinančným spoločnostiam na celkových úveroch poklesol na úroveň 4,9 %. Naďalej pretrváva podľa NBS klesajúci trend podielu zlyhaných úverov z predchádzajúcich mesiacov. V kategórii prečerpania bežného účtu centrálna banka zaznamenala ku koncu marca mierny pokles podielu zlyhaných úverov na úroveň 3,7 % z hodnoty 4,2 % v decembri 2017.

Podiel zlyhaných úverov v kategórii prevádzkových úverov predstavoval 5,4 % a od konca vlaňajška pozoruje centrálna banka mierne rastúci podiel zlyhaných úverov v tejto kategórii. V kategórii investičných úverov podiel poklesol na úroveň 4,3 %. Podiel zlyhaných úverov na nehnuteľnostiach pre nefinančné spoločnosti sa medziročne znížil na úroveň 5,9 %. Pri kreditných kartách to bol medziročný mierny pokles podielu zlyhaných úverov na hodnotu 10,2 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame