Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf, obchodovanie
Ilustračné foto pixabay.com
21. septembra 2018 10:01 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Podiel zlyhaných úverov sa ku koncu júna znížil

Objem zlyhaných úverov domácnostiam v druhom štvrťroku k celkovým úverom opäť klesol. Ako ďalej informovala Národná banka Slovenska v štatistickom bulletine, ku koncu júna predstavoval podiel zlyhaných úverov na celkových úveroch 3,2 %. To oproti júnu 2017 znamená podľa údajov centrálnej banky pokles o 0,2 percentuálneho bodu.

Zlyhaný úver:
Za zlyhaný úver sa podľa NBS považuje taký úver, pri ktorom banka usúdi, že dlžník svoj záväzok pravdepodobne nesplní bez realizácie zabezpečenia alebo ak je dlžník s platbou v omeškaní viac ako 90 dní.

Najvyšší podiel zlyhaných úverov v rámci domácností bol pri úveroch na kreditných kartách, a to 14,5 %. Podiel zlyhaných úverov pri prečerpaní bežného účtu sa medziročne znížil o 1,6 percentuálneho bodu na 6,4 %. Podiel zlyhaných úverov pri úveroch na bývanie mierne klesol na 1,6 %, a to jednak k predchádzajúcemu štvrťroku, ako aj v medziročnom porovnaní. V kategórii spotrebiteľských úverov podiel zlyhaných úverov sa zvýšil na 9,3 %.

Podiel zlyhaných úverov nefinančným spoločnostiam na celkových úveroch poklesol na úroveň 4,5 %. V kategórii prečerpania bežného účtu to bol ku koncu júna mierny pokles podielu zlyhaných úverov na 3,4 %. Podiel zlyhaných úverov na nehnuteľnostiach pre nefinančné spoločnosti sa medziročne znížil na 5,4 %.

Podiel zlyhaných úverov pri prevádzkových úveroch nefinančným spoločnostiam podľa centrálnej banky kontinuálne klesal, pričom na konci júna sa tento pokles zastavil na úrovni 4,1 %. V kategórii kreditných kariet to bol medziročný nárast podielu zlyhaných úverov na úroveň 10,7 %. Podiel zlyhaných investičných úverov klesol na 4,1 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame