Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. októbra 2015 10:36 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Podiel zlyhaných úverov domácnostiam zostáva stabilný

Podiel zlyhaných úverov v rámci podnikového sektora zaznamenal mierny pokles.

V podiele zlyhaných retailových úverov nenastali ku koncu prvého polroka výrazné zmeny. Ako ďalej skonštatovala Národná banka Slovenska (NBS), naďalej sa udržuje na svojej už niekoľkoročnej úrovni 4,2 %. “Aj keď niektoré individuálne banky zaznamenali istý nárast tohto ukazovateľa, u väčšiny sektora má stagnačné až klesajúce tendencie,“ skonštatovala centrálna banka. Vo vybraných bankách sa nárast týkal najmä spotrebiteľských úverov.
Pomohla vyššia úverová aktivita
Podiel zlyhaných úverov v rámci podnikového sektora dosiahol ku koncu prvého polroka 8,2 %. Zaznamenal mierny pokles počas tohto roka po tom, ako koncom predchádzajúceho roka výraznejšie vzrástol na 8,6 %. Za klesajúcim trendom stojí podľa národnej banky hlavne zvýšenie úverovej aktivity. Zlepšenie situácie v podnikovom sektore je viditeľné aj na ročnej miere zlyhania podnikových úverov, ktorá pomerne výrazne klesala počas celého tohto roka.

Počas roka 2015 sa kreditná kvalita jednotlivých ekonomických odvetví vo väčšine prípadov vyvíjala len s miernymi zmenami. Najvýraznejšie klesal podľa centrálnej banky podiel zlyhaných úverov v priemysle, a to nie len pre rast úverov poskytnutých tomuto odvetviu, ale výrazne poklesol aj objem zlyhaných úverov. U žiadnej z bánk centrálna banka nezaznamenala výrazný odpis alebo odpredaj zlyhaných úverov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies