Podiel zlyhaných úverov domácností už tri roky postupne klesá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Euro, sporenie, peniaze, bankovky, mince kalkulačka
Foto: Pixabay.com

Najvzornejší sú Slováci v splácaní úverov na nehnuteľnosti.

Napriek tomu, že zadlženosť Slovákov má vďaka priaznivej ekonomickej situácii stúpajúcu tendenciu, objem zlyhaných úverov domácností klesá. Ako ďalej informovala Poštová banka, pred dvadsiatimi rokmi bolo v omeškaní každé trináste euro. V súčasnosti je to až každé dvadsiatedeviate požičané euro. “Podiel zlyhaných úverov domácností už tri roky neustále postupne klesá,” uviedla Poštová banka.

Za zlyhaný úver sa podľa NBS považuje taký úver, pri ktorom banka usúdi, že dlžník svoj záväzok pravdepodobne nesplní bez realizácie zabezpečenia alebo ak je dlžník s platbou v omeškaní viac ako 90 dní.

Ku koncu tohtoročného augusta sa podiel zlyhaných úverov na celkových úveroch obyvateľstva znížil o polovicu, a to na 3,4 %. Najvzornejší sú Slováci v splácaní úverov na nehnuteľnosti, kde podiel zlyhaných úverov dosiahol 2,1 %. O niečo horšie je to s úhradou spotrebných úverov. V tomto prípade podiel zlyhaných úverov na celkovom objeme spotrebiteľských úverov dosiahol 8,3 %.

V snahe zachovať túto priaznivú bilanciu a predísť neschopnosti splácať akýkoľvek úver by sme sa mali riadiť týmito pravidlami:

1. Zadlžujte sa s rozumom. Splátky našich úverov by nemali tvoriť viac ako 40 % čistého príjmu.

2. Vyrátajte si výšku mesačnej splátky tak, aby pre vás nebola veľkou finančnou záťažou.

3. Úver si poistite. Ide síce o peniaze navyše, ale keď sa dostanete do nečakanej a zložitej životnej situácie, tento záväzok za vás na seba dočasne prevezme poisťovňa.

4. Komunikujte s bankou. Najhoršie je prestať splácať a neinformovať banku o dôvodoch. V prípade vzniku nečakanej životnej situácie, kvôli ktorej sa dostanete do dočasnej neschopnosti splácať úver, preto ihneď kontaktujte svoju banku a informujte ju o daných okolnostiach. Banka vám ponúkne niekoľko možností riešenia:
– odklad splátky,
– predlženie lehoty splatnosti,
– úprava splátkového kalendára, aby vyhovoval vašim možnostiam,
– konsolidáciu úverov.

Konsolidáciou môžete vyplatiť všetky svoje existujúce a drahé úvery jediným, omnoho výhodnejším.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Poštová banka