Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro bankovky peniaze
Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo
21. februára 2019 12:55 OstatnéOsobné financie od voFinanciach.skSITA

Podiel tých, ktorí nepotrebujú nosiť so sebou hotovosť, je podľa prieskumu malý

Najväčšia časť, 44 % populácie, platí za svoje nákupy niekedy hotovosťou a niekedy inak.

Na Slovensku v súčasnosti používa platobnú kartu, či už pravidelne alebo sporadicky, približne 76 % populácie. Podiel tých, ktorí počas bežného týždňa nepoužívajú hotovosť na bežné nákupy a zároveň nepotrebujú nosiť so sebou hotovosť, je približne 3 % populácie Slovenska. Vyplynulo to z prieskumu spoločnosti Go4insight.

Žiadne formy elektronického platenia nevyužíva približne 31 %. Najväčšia časť, 44 % populácie, platí za svoje nákupy niekedy hotovosťou a niekedy inak. Takmer vôbec hotovosť pri svojich nákupoch nevyužíva približne 25 % populácie Slovenska. Platenie v hotovosti je výrazne populárnejšie skôr medzi staršími ľuďmi, ekonomicky neaktívnymi a žijúcimi v menej rozvinutých častiach Slovenska.

To, že hotovosť je stále dôležitá, dokazuje skutočnosť, že len 9 % obyvateľov Slovenska sa nestará, či má alebo nemá v peňaženke hotovosť. Naopak, takmer tri štvrtiny obyvateľstva sa stále so sebou snažia mať nejakú hotovosť, pretože je bežné, že nie všade sa dá platiť kartou a platiť hotovosťou je tak nevyhnutné. Hotovosť so sebou nosia menej často ľudia s vyšším sociálnym postavením, vyšším vzdelaním a vyšším príjmom. Hotovosť je najmenej potrebná pre ľudí v mladšom strednom veku do 40 rokov.

O prieskume

Prieskumná agentúra Go4insight zisťovala, ako sa obyvateľstvo Slovenska prakticky stavia k platbám v hotovosti a kartou pri bežných nákupoch a koľko obyvateľov už so sebou nepotrebuje nosiť hotovosť. Kvantitatívny reprezentatívny prieskum uskutočnila na prelome januára a februára 2019 na populácii SR vo veku 15 až 79 rokov, pričom vzorkou bolo tisíc respondentov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame