Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf, obchodovanie
Ilustračné foto pixabay.com
20. decembra 2018 11:39 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Podiel tuzemského základného imania v bankách mierne klesol

Kým ku koncu septembra 2017 predstavoval podiel tuzemského základného imania 5,4 %, na konci deviateho mesiaca tohto roka to bolo 5,24 %.

Podiel tuzemského základného imania na celkovom upísanom základnom imaní bánk sa ku koncu septembra medziročne opäť mierne znížil. Kým ku koncu septembra 2017 to bolo 5,40 %, na konci deviateho mesiaca tohto roka to bolo 5,24 %.

Ako ďalej informovala Národná banka Slovenska, podiel zahraničného základného imania sa tak medziročne zvýšil z úrovne 94,6 % na 94,76 %. Objem zahraničného základného imania vzrástol o 108,03 mil. eur, resp. o 3,23 %.

Rast z Maďarska a ČR

Najväčší príspevok na tomto náraste mal zahraničný kapitál z Českej republiky a Maďarska. Ku koncu septembra tohto roka v medziročnom porovnaní sa zvýšil podiel kapitálu Maďarska z 3,24 % na 3,95 %, čo znamená nárast o 28 mil. eur.

Podiel kapitálu z Českej republiky sa zvýšil z 52,72 % na 53,25 %, čo znamená zvýšenie o 75 mil. eur. Kým kapitál Maďarska sa posilnil v OTP Banke Slovensko, navýšenie kapitálu z ČR sa uskutočnilo hlavne v UniCredit Bank.

Štruktúra:

Z 27 tuzemských úverových inštitúcií má v štruktúre upísaného základného imania aj tuzemské základné imanie osem subjektov, z ktorých dve banky, a to ČSOB stavebná sporiteľňa a Slovenská záručná a rozvojová banka, pôsobia so 100-percentným podielom tuzemského kapitálu. Avšak skupina ČSOB ako celok patrí do skupiny KBC. Záručnú banku vlastní štát.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame