Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro, peniaze, bankovky, mince
Ilustračné foto. pixabay.com
26. januára 2018 14:18 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Počet zadržaných falošných eurobankoviek vlani poklesol

Najväčší podiel tvorili falzifikáty nominálnej hodnoty 50 eur.

V minulom roku bolo na Slovensku zadržaných takmer 3 tisíc falošných eurových bankoviek. V medziročnom porovnaní počet zadržaných falzifikátov poklesol o vyše 7 %. Ako ďalej informovala Národná banka Slovenska (NBS), zhruba 90 % bolo zadržaných v obehu.

Najväčší podiel tvorili falzifikáty nominálnej hodnoty 50 eur. V prvom polroku to bol podiel takmer 60 %, v druhom polroku to bolo už 65,5 %. Dvadsaťeurovky predstavovali v druhom polroku 9,3-percentný podiel. Centrálna banka zároveň zaznamenala zvýšený výskyt falzifikátov nominálnej hodnoty 500 eur, a to 12,4 %.

Falošným eurám treba venovať pozornosť

Kvalita zadržaných falzifikátov je prevažne dobrá. Napriek uvedenej skutočnosti je možné falzifikáty odhaliť aj bez použitia technických pomôcok, ak sa prijímaniu peňazí venuje dostatočná pozornosť. Falzifikáty sú ľahko rozpoznateľné od pravých bankoviek použitím jednoduchého testu, ktorý spočíva v skúške hmatom – pohľadom – naklonením.

V minulom roku bolo na Slovensku zároveň zadržaných 1 081 falošných eurových mincí. Počet zadržaných falzifikátov euromincí sa dlhodobo podľa NBS znižuje. Najväčší podiel tvorili v druhom polroku falzifikáty mincí v nominálnej hodnote dve eurá, teda 75,5 %, pričom v prvom polroku to bolo 67,6 %. Všetky boli zadržané podľa centrálnej banky v obehu.

Z hľadiska kvality vyhotovenia falzifikátov euromincí ide v prevažnej miere o falzifikáty s dobrou a veľmi dobrou technickou úrovňou vyhotovenia. Preto je pre verejnosť pomerne náročné odhaliť falzifikát, najmä ak sa prijímaným minciam nevenuje dostatočná pozornosť.

Pomôckou pri podozrivých minciach je magnet

Najdostupnejšou pomôckou pre rozpoznanie podozrivých mincí je jednoduchý magnet. Euromince nominálnych hodnôt 1 euro a 2 eurá majú magnetický stred a ich skúšku je možné uskutočniť priložením magnetu k stredu podozrivej mince a následne porovnať úroveň jej magnetizmu s pravou mincou. Dôležité je sledovať tiež celkový vzhľad a farbu podozrivej euromince. Pri eurominciach v nominálnej hodnote 2 eurá je v prípade podozrenia vhodné venovať pozornosť aj nápisu na hrane.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame