Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro, peniaze, bankovky, mince
Ilustračné foto. pixabay.com
27. júla 2018 12:16 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Počet zadržaných falošných eurobankoviek v prvom polroku poklesol

V medziročnom porovnaní je počet zadržaných falošných eurobankoviek približne o polovicu nižší.

V prvom polroku bolo na Slovensku zadržaných 774 falošných eurových bankoviek. V porovnaní s prvým polrokom 2017 je počet zadržaných falzifikátov približne o polovicu nižší, resp. o 48,6 %. Ako ďalej informovala Národná banka Slovenska (NBS), viac ako 90 % bolo zadržaných v obehu.

Najväčší podiel tvorili falzifikáty nominálnej hodnoty 50 eur. V prvom polroku to bol podiel 48,4 %. Stoeurovky mali podiel 24,7 %. Dvadsaťeurovky predstavovali 9-percentný podiel. Centrálna banka zároveň zaznamenala zvýšený výskyt falzifikátov nominálnej hodnoty 500 eur, a to 6,6 %. Desaťeurovky mali podiel 5,3 % a päťeurovky a dvestoeurovky zhodne po 3 %.

Falošným eurám treba venovať pozornosť

Napriek tomu, že kvalita  zadržaných falzifikátov je podľa centrálnej banky prevažne dobrá, je ich možné odhaliť aj bez použitia technických pomôcok, ak sa prijímaniu peňazí venuje dostatočná pozornosť. Falzifikáty sú ľahko rozpoznateľné od pravých bankoviek použitím jednoduchého testu, ktorý spočíva v skúške hmatom – pohľadom – naklonením. Kombináciou týchto krokov je možné podľa NBS spoľahlivo odhaliť falošnú bankovku.

Počet falošných euromincí sa znižuje

V prvom polroku bolo na území Slovenska zadržaných 570 kusov falzifikátov eurových mincí. Počet zadržaných falzifikátov euromincí sa dlhodobo podľa centrálnej banky znižuje. Najväčší podiel tvorili falzifikáty mincí v nominálnej hodnote dve eurá (75,6 %). Všetky falzifikáty mincí boli zadržané v obehu.

Z hľadiska kvality vyhotovenia falzifikátov euromincí ide podľa Národnej banky Slovenska v prevažnej miere o falzifikáty s dobrou a veľmi dobrou technickou úrovňou vyhotovenia. Preto je pre verejnosť pomerne náročné odhaliť falzifikát, najmä ak sa prijímaným minciam nevenuje dostatočná pozornosť.

Pomôckou pri podozrivých minciach je magnet

Najdostupnejšou pomôckou pre rozpoznanie podozrivých mincí je jednoduchý magnet. Euromince nominálnych hodnôt jedno euro a dve eurá majú magnetický stred a ich skúšku je možné uskutočniť priložením magnetu k stredu podozrivej mince a následne porovnať úroveň jej magnetizmu s pravou mincou. Dôležité je sledovať tiež celkový vzhľad a farbu podozrivej euromince. Pri eurominciach v nominálnej hodnote dve eurá je v prípade podozrenia vhodné venovať pozornosť aj nápisu na hrane.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame