Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro bankovky peniaze mince
Ilustračné foto. SITA/Jozef Jakubčo
30. júla 2018 10:50 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Počet falošných eurobankoviek v EÚ a vo svete klesá

K zvýšeniu bezpečnosti má prispieť druhá séria eurobankoviek, séria Európa.

V krajinách Európskej únie a v iných častiach sveta bolo v prvom polroku z obehu stiahnutých približne 301 tis. falošných eurových bankoviek. To podľa údajov Európskej centrálnej banky predstavuje medziročný pokles o 9,1 %. Najčastejšie falšovanými bankovkami boli aj naďalej dvadsaťeurovky a päťdesiateurovky. Spolu predstavovali 83 % celkového počtu falzifikátov.

Obmenu čaká stovka a dvestovka

K zvýšeniu bezpečnosti má podľa banky prispieť druhá séria eurobankoviek, séria Európa. Doteraz boli vydané štyri nové bankovky tejto série. V prvom polroku 2019 eurosystém plánuje súbežne vydať nové bankovky nominálnej hodnoty 100 eur a 200 eur ako posledné zo série Európa. Eurosystém pre verejnosť a profesionálnych spracovateľov peňazí uskutoční kampaň, v rámci ktorej ich bude informovať o zavedení týchto nových bankoviek obsahujúcich nové ochranné prvky.

Séria Európa je druhá séria eurových bankoviek, ktorá sa postupne uvádza do obehu. Prvá bankovka zo série Európa, päťeurovka, bola do obehu uvedená 2. mája 2013 v Bratislave. Novú desaťeurovú bankovku zaviedli do obehu prostredníctvom bánk a bankomatov v celej eurozóne 23. septembra 2014. Nasledovala bankovka v hodnote 20 eur 25. novembra 2015. Nová päťdesiateurová bankovka je v obehu od 4. apríla 2017. Päťstoeurovka už svojho nástupcu nedostane. Súčasné eurobankovky, ktoré sú v obehu od januára 2002, plánuje Európska centrálna banka postupne stiahnuť.

Prvá séria platí aj naďalej

Bankovky prvej série budú aj naďalej obiehať spolu s novými bankovkami, avšak postupne sa budú z obehu sťahovať. Dátum ukončenia platnosti bankoviek prvej série bude oznámený v dostatočnom predstihu. Aj po tomto dátume si však tieto bankovky zachovajú svoju hodnotu a budú sa dať vymeniť v národných centrálnych bankách krajín eurozóny bez časového obmedzenia.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame