Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze peňaženka
Ilustračné foto. pixabay.com
25. marca 2018 11:50 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Počet dolárových miliardárov vo svete vlani vzrástol

Zo stredoeurópskeho regiónu podľa reportu nemalo minulý rok Slovensko ani Maďarsko žiadneho dolárového miliardára.

Počet dolárových miliardárov vo svete vzrástol vlani o 437 na rekordných 2 694 miliardárov. Ich celkové bohatstvo sa zvýšilo o 31 % na 10,6 bilióna dolárov, čo predstavuje približne stonásobok veľkosti slovenskej ekonomiky. Vyplýva to z prieskumu Hurun Global Rich List 2018, o ktorom informovala J&T Banka.

Za ostatných päť rokov vzrástol celkový počet dolárových miliardárov o vyše 85 %, ich agregátne bohatstvo sa zvýšilo na takmer dvojnásobok a v súčasnosti je ekvivalentom 13,2 % globálneho HDP. Najviac ich žije v Ázii, a to až 1 329, čo je dvojnásobok oproti druhému, severoamerickému regiónu. Európe patrí tretie priečka s počtom 555.

Dominuje Čína

Aspoň jedného miliardára má 68 krajín sveta. Najviac ich pochádza z Číny, a to 819, kde sa ich počet za ostatný rok zvýšil o vyše tretinu a rástol vyše desaťnásobne rýchlejšie v porovnaní s USA na druhom mieste, kde ich má domov 571. Tretie miesto patrí Indii so 131 miliardármi. Zo stredoeurópskeho regiónu podľa reportu nemalo minulý rok Slovensko ani Maďarsko žiadneho dolárového miliardára, kým Česko má štyroch, vrátane premiéra Andreja Babiša, ktorý má slovenský pôvod. Štyroch miliardárov má aj Poľsko.

Aspoň jedného miliardára vytvorilo 2 157 firiem. Rekordérom je výrobca nápojov Red Bull s 13 boháčmi, na čele so zakladateľom Rakúšanom Dietrichom Mateschitzom. Sedem z 10 verejne obchodovaných firiem s najväčšou trhovou kapitalizáciou založili americkí miliardári. Top trojku tvoria technologické giganty Alphabet (materská spoločnosť Google), Microsoft a Amazon.

Bill Gates je už tretí

Najbohatším človekom na svete sa stal zakladateľ firmy Amazon Jeff Bezos, ktorého majetok vzrástol minulý rok o 71 % na 123 miliárd dolárov. Z trónu zosadil zakladateľa softvérovej firmy Microsoft Billa Gatesa, ktorého bohatstvo sa zvýšilo len o 11 % na 90 miliárd dolárov a ktorý klesol až na tretie miesto. Pred neho sa dostal aj investičný mág Warren Buffett s 31-percentným rastom majetku, ktorý dosiahol hodnotu 102 miliárd dolárov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame