Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Karty
Ilustračné foto. pixabay.com
19. februára 2016 10:12 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Počet bezkontaktných transakcií v Európe rastie

Celkový počet bezkontaktných transakcií kartami MasterCard a Maestro presiahol v roku 2015 jednu miliardu, takýto trend zaznamenala aj spoločnosť Visa Europe.

Európania si čoraz častejšie volia pri platení bezkontaktné technológie. Celkový počet bezkontaktných transakcií kartami MasterCard a Maestro presiahol v roku 2015 jednu miliardu, čo je medziročne 150-percentný nárast. Aj podľa vyjadrení spoločnosti Visa Europe prekonali bezkontaktné transakcie vlani miliardovú hranicu a na významných trhoch, ako napríklad vo Veľkej Británii, rýchlo vytláčajú hotovosť.

Vo Veľkej Británii bola každá siedma osobná transakcia kartou Visa bezkontaktná, zatiaľ čo v predchádzajúcom roku to bola iba každá dvadsiatapiata. Na Slovensku je podľa štatistík Visa Europe bezkontaktná každá tretia transakcia. Podľa štatistík MasterCard je v Českej republike 77 % transakcií bezkontaktných, v Poľsku je to 55 %, v Maďarsku 40 % a na Slovensku 38 %.
Rastie aj počet bezkontaktných terminálov
Počet kariet, mobilných telefónov alebo iných zariadení vhodných pre tento typ platieb stúpol podľa spoločnosti MasterCard o 121 %. Celkové útraty uskutočnené bezkontaktnými kartami MasterCard a Maestro vzrástli vlani medziročne o 183 %. Spoločnosť MasterCard odhaduje, že jej bezkontaktné platobné karty MasterCard a Maestro môžu byť použité na viac ako štyroch miliónoch obchodných miest na svete. Obchodníci sa trendu prispôsobujú, počet bezkontaktných platobných terminálov podľa firmy vzrástol vlani o 72 %.
V severských krajinách je málo hotovosti
Bezhotovostnými veľmocami sú podľa vyjadrení spoločnosti Visa severské krajiny, kde sú ľudia zvyknutí platiť kartou aj za maličkosti. Zatiaľ čo vo zvyšku sveta viac ako tri štvrtiny celkovej spotreby pripadá na hotovosť, v severských krajinách je to len 20 %. Slovensko napriek obľube bezkontaktných platieb s priemerom okolo 90 elektronických transakcií na obyvateľa ročne zatiaľ podľa firmy Visa figuruje na spodných priečkach štatistík EÚ.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies