Po zohľadnení inflácie sa úspory Slovákov znehodnocujú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Euro, sporenie, peniaze, bankovky, mince kalkulačka
Ilustračné foto. pixabay.com

Reálne zhodnotenie vkladov v bankách po zohľadnení inflácie dosiahlo mínusovú hodnotu, a to mínus 1,8 %.

Čistá hodnota majetku Slovákov v bankách klesla na 0,9 mld. eur, kým v roku 2016 predstavovala 3,8 mld. eur. “Ak bude tento trend pokračovať, onedlho budú Slováci bankám dlhovať viac peňazí, než v nich budú mať uložené,” uviedol generálny riaditeľ Across Private Investments Maroš Ďurik. Za prvý polrok sa zvýšilo zadlženie klientov bánk až o 2,1 mld. eur, pričom za celý uplynulý rok to bolo 3,2 mld. eur.

Väčšinu úspor a investícií majú Slováci podľa Ďurika v konzervatívnych a nízko výnosových investičných produktoch v bankách a podielových fondoch. Peniaze Slovákov, ktoré sú uložené na bežných a termínovaných účtoch, za prvý polrok podľa neho prerábali. Slováci zhodnotili svoje úspory v bankách ročne v priemere len o 0,29 %. Reálne zhodnotenie vkladov po zohľadnení inflácie však dosiahlo mínusovú hodnotu, a to mínus 1,8 %.

Prerábali aj podielové fondy

Hodnota majetku v podielových fondoch zostala na úrovni 7,7 mld. eur. Štruktúra investícií sa podľa Ďurika príliš nezmenila, dominujú dlhopisové (18,1 %), realitné (16,1 %) a akciové fondy (12,8 %). V pluse skončili len realitné fondy (1,7 %), ostatné sa ocitli v mínuse.

Na správcovských a depozitárskych poplatkoch zaplatili Slováci za prvý polrok 2018 približne 50 mil. eur. “Priemerné zhodnotenie Slovákov dosiahlo za prvý polrok 2018 zápornú hodnotu, a to mínus 1 % (absolútne pred zdanením), v roku 2017 to bolo 3,3 %. Po zohľadnení inflácie (1,9 % za prvý polrok 2018) sú čísla ešte horšie. Z dlhodobého hľadiska by však mali byť fondové výnosy vyššie ako bankové,” skonštatoval Ďurik.

Dôchodkové fondy sú tiež v mínuse

Objem majetku dôchodkových fondov dosiahol za prvý polrok 7,9 mld. eur. Viac ako 75 % peňazí v druhom pilieri je podľa Ďurika stále v garantovaných fondoch, ktoré v prvom polroku dosiahli zhodnotenie mínus 0,3 %.

Generálny riaditeľ Acrossu zdôraznil, že úspory 80 % Slovákov sa v II. pilieri v prvej polovici roka vzhľadom na mieru inflácie reálne znehodnotili. Pripomenul, že rovnaká situácia môže pokračovať aj v ďalších mesiacoch a pravdepodobne aj rokoch, pokiaľ sa Slováci nezačnú orientovať napríklad na indexové fondy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať