Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro, sporenie, peniaze, bankovky, mince kalkulačka
Ilustračné foto. pixabay.com
16. septembra 2018 10:50 InvestovanieAktuality od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Po zohľadnení inflácie sa úspory Slovákov znehodnocujú

Reálne zhodnotenie vkladov v bankách po zohľadnení inflácie dosiahlo mínusovú hodnotu, a to mínus 1,8 %.

Čistá hodnota majetku Slovákov v bankách klesla na 0,9 mld. eur, kým v roku 2016 predstavovala 3,8 mld. eur. “Ak bude tento trend pokračovať, onedlho budú Slováci bankám dlhovať viac peňazí, než v nich budú mať uložené,” uviedol generálny riaditeľ Across Private Investments Maroš Ďurik. Za prvý polrok sa zvýšilo zadlženie klientov bánk až o 2,1 mld. eur, pričom za celý uplynulý rok to bolo 3,2 mld. eur.

Väčšinu úspor a investícií majú Slováci podľa Ďurika v konzervatívnych a nízko výnosových investičných produktoch v bankách a podielových fondoch. Peniaze Slovákov, ktoré sú uložené na bežných a termínovaných účtoch, za prvý polrok podľa neho prerábali. Slováci zhodnotili svoje úspory v bankách ročne v priemere len o 0,29 %. Reálne zhodnotenie vkladov po zohľadnení inflácie však dosiahlo mínusovú hodnotu, a to mínus 1,8 %.

Prerábali aj podielové fondy

Hodnota majetku v podielových fondoch zostala na úrovni 7,7 mld. eur. Štruktúra investícií sa podľa Ďurika príliš nezmenila, dominujú dlhopisové (18,1 %), realitné (16,1 %) a akciové fondy (12,8 %). V pluse skončili len realitné fondy (1,7 %), ostatné sa ocitli v mínuse.

Na správcovských a depozitárskych poplatkoch zaplatili Slováci za prvý polrok 2018 približne 50 mil. eur. “Priemerné zhodnotenie Slovákov dosiahlo za prvý polrok 2018 zápornú hodnotu, a to mínus 1 % (absolútne pred zdanením), v roku 2017 to bolo 3,3 %. Po zohľadnení inflácie (1,9 % za prvý polrok 2018) sú čísla ešte horšie. Z dlhodobého hľadiska by však mali byť fondové výnosy vyššie ako bankové,” skonštatoval Ďurik.

Dôchodkové fondy sú tiež v mínuse

Objem majetku dôchodkových fondov dosiahol za prvý polrok 7,9 mld. eur. Viac ako 75 % peňazí v druhom pilieri je podľa Ďurika stále v garantovaných fondoch, ktoré v prvom polroku dosiahli zhodnotenie mínus 0,3 %.

Generálny riaditeľ Acrossu zdôraznil, že úspory 80 % Slovákov sa v II. pilieri v prvej polovici roka vzhľadom na mieru inflácie reálne znehodnotili. Pripomenul, že rovnaká situácia môže pokračovať aj v ďalších mesiacoch a pravdepodobne aj rokoch, pokiaľ sa Slováci nezačnú orientovať napríklad na indexové fondy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame