Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obchodovanie Wall Street
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Richard Drew
15. novembra 2015 10:54 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Po útokoch v Paríži sa očakáva pokles akciových trhov

Analytici predpokladajú, že najviac oslabia akcie francúzskych firiem, osobitne tých, ktoré sú závislé od rozsiahleho turistického sektora krajiny.

Globálne akciové trhy sú pripravené na to, že v pondelok nastane krátkodobý výpredaj pre koordinované útoky, ktoré v Paríži podnikli islamskí militanti, pričom o život prišlo 129 ľudí. Podľa analytikov je však nepravdepodobný dlhodobý ekonomický vplyv alebo reakcia trhu.

Predpokladá sa, že v pondelok najviac oslabia akcie francúzskych firiem, osobitne tých, ktoré sú závislé od rozsiahleho turistického sektora krajiny. „Tieto teroristické útoky v Paríži a ich veľký rozsah by mohli mať významný negatívny vplyv na sektor cestovania a turizmu,“ povedal Robert T. Lutts, šéf spoločnosti Cabot Wealth Management. Francúzsko je krajinou, do ktorej prichádza najväčší počet turistov, a odvetvie turizmu tvorí takmer 7,5 % francúzskeho hrubého domáceho produktu. Paneurópska akciová burza Euronext však v sobotu uviedla, že francúzske finančné trhy sa v pondelok otvoria ako zvyčajne.

Keď sa v piatok objavili správy o útokoch, s futuritami v rámci amerického akciového indexu S&P 500 sa ešte obchodovalo a index stratil približne 1 %. „Keby sa to bolo stalo počas riadneho obchodovania na trhu, mohla by nastať panika, ale trhy mali víkend na strávenie všetkých informácii,“ povedal Eiji Kinouchi, hlavný technický analytik Daiwa Securities v Tokiu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies