Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Po útokoch v Paríži sa očakáva pokles akciových trhov

Obchodovanie Wall Street
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Richard Drew

Analytici predpokladajú, že najviac oslabia akcie francúzskych firiem, osobitne tých, ktoré sú závislé od rozsiahleho turistického sektora krajiny.

Globálne akciové trhy sú pripravené na to, že v pondelok nastane krátkodobý výpredaj pre koordinované útoky, ktoré v Paríži podnikli islamskí militanti, pričom o život prišlo 129 ľudí. Podľa analytikov je však nepravdepodobný dlhodobý ekonomický vplyv alebo reakcia trhu.

Predpokladá sa, že v pondelok najviac oslabia akcie francúzskych firiem, osobitne tých, ktoré sú závislé od rozsiahleho turistického sektora krajiny. „Tieto teroristické útoky v Paríži a ich veľký rozsah by mohli mať významný negatívny vplyv na sektor cestovania a turizmu,“ povedal Robert T. Lutts, šéf spoločnosti Cabot Wealth Management. Francúzsko je krajinou, do ktorej prichádza najväčší počet turistov, a odvetvie turizmu tvorí takmer 7,5 % francúzskeho hrubého domáceho produktu. Paneurópska akciová burza Euronext však v sobotu uviedla, že francúzske finančné trhy sa v pondelok otvoria ako zvyčajne.

Keď sa v piatok objavili správy o útokoch, s futuritami v rámci amerického akciového indexu S&P 500 sa ešte obchodovalo a index stratil približne 1 %. „Keby sa to bolo stalo počas riadneho obchodovania na trhu, mohla by nastať panika, ale trhy mali víkend na strávenie všetkých informácii,“ povedal Eiji Kinouchi, hlavný technický analytik Daiwa Securities v Tokiu.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 15. novembra 2015 10:54Zdroj SITA

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...