PORADŇA: Platobné karty sa na Slovensku udomácnili, ich počet rastie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peňaženka karty
Ilustračné foto pixabay.com

Kým pred dvadsiatimi rokmi si Slováci na platobné karty ešte len zvykali, dnes už radi vyhľadávajú technologické novinky v spôsoboch platenia.

Ku koncu júna tohto roka bolo na Slovensku v obehu 5,14 milióna platobných kariet. Medziročne sa ich počet zvýšil o 271 tisíc. Z údajov Slovenskej bankovej asociácie a Združenia pre bankové karty SR je vidieť, že počet platobných kariet zväčša každý rok narastá. Istý pokles bolo možné pozorovať napríklad na prelome rokov 2008 a 2009. Ten sa týkal podľa bankovej asociácie najmä poklesu v segmente kreditných kariet, a to v súvislosti so svetovou finančnou krízou.
Z histórie
V bývalom Československu vydala prvú platobnú kartu v roku 1988 Živnostenská banka a bola akceptovaná v sieti obchodov Tuzex. História platobných kariet siaha pritom oveľa ďalej, kedy boli platobné karty papierové, kovové či v podobe žetónov.

Živnostenská banka - prvá platobná karta
ZBK

Prvú platobnú kartu začala v roku 1914 vydávať americká telefónna a telegrafická spoločnosť Western Union Telegraph Company. Táto karta bola vyrobená z plechu a umožňovala svojim stálym zákazníkom telefonovať a posielať telegramy bez okamžitého platenia.

Western Union Telegraph Company - prvá platobná karta
ZBK

Prvú bankovú platobnú kartu vydala The Franklin National Bank z New Yorku v roku 1951. Ďalšia bola Bank of America v roku 1958 a po roku fungovania už kartu vlastnil jeden milión klientov. Táto banka svoj úspešný projekt v roku 1966 sprístupnila aj ostatným americkým bankám a jednej anglickej banke. Takže platobné karty sa dostali aj do Európy.
Súčasnosť
V súčasnosti sú to už rôzne typy kariet od rôznych asociácií a záujem o ne rastie. Kým v roku 1996 bolo na Slovensku 772,7 tisíc bankových platobných kariet, tak o rok neskôr to bolo už viac ako milión kariet. Koncom roka 2001 ich bolo takmer dva milióny, pričom dnes ich je viac ako päť miliónov. Slovenské banky, tak ako v minulosti, sa aj dnes snažia prinášať na trh moderné technológie. Ich cieľom je totiž vytvoriť bezpečné produkty a služby, ktoré by mali klientom zjednodušovať život.
Druhy kariet
Platobné karty možno rozdeliť podľa viacerých kritérií. Podľa akceptácie to je domáca platobná karta, ktorú je možné použiť iba na území Slovenska. Medzinárodná platobná karta má širokú akceptáciu nielen doma, ale aj v zahraničí.  
Najpoužívanejšia je debetka
Debetná platobná karta je najviac používaná karta. Vydáva sa k bežnému účtu a prostredníctvom tejto karty je možné čerpať vlastné prostriedky do výšky disponibilného zostatku vrátane povoleného debetu.

Kreditná karta má pridelený schválený úverový rámec. Ide o krátkodobý úver a po priebežnom alebo úplnom splatení je možné čerpať prostriedky znovu. V prípade, ak je dlžná suma splatená celá do určitého dátumu, prostriedky nie sú úročené a klient využíva bezúročné obdobie. Primárne je určená na bezhotovostné platby, nakoľko banka túto formu úhrady nespoplatňuje. Výber z bankomatu vyjde klienta draho.

Charge karta je tiež úverová karta. Od typickej kreditnej karty sa líši tým, že je potrebné splatiť celú dlžnú sumu vo výške 100 % v termíne splatnosti.

Predplatená platobná karta je karta  s vopred predplateným kreditom. Príkladom je Bratislavská mestská karta, či darčeková karta na obdarovanie blízkej osoby pri rôznej príležitosti.
Korporátne karty a top klientela
Karty môžme deliť aj podľa úrovne služieb. Karta Standard je určená pre fyzické osoby. Business / corporate karta je určená pre fyzické osoby podnikateľov a právnické osoby od 18 rokov. Gold, Platinum je prestížna platobná karta pre top klientelu. Niektoré banky majú v poplatku za vydanie takejto platobnej karty zahrnuté aj doplnkové služby a rôzne druhy poistenia.
Karta alebo iný nosič
Podľa spôsobu prevedenia to môže byť embosovaná karta. Tieto karty majú vystúpené písmo. Je možné ich použiť na platobných termináloch, či mechanických snímačoch (imprinteroch). Toto zariadenie nie je on-line spojené so zúčtovacím centrom na rozdiel od platobného terminálu. Na jej použitie nie je potrebné zadať PIN kód, stačí podpis. Kartu je možné využiť na platbu prostredníctvom internetu. Avšak pri odcudzení takejto karty je ľahšie zneužiteľná, keďže pri platbe nie je potrebné zadávať PIN kód.

Neembosovaná platobná karta je bez vystúpeného písma na prednej strane karty, použiteľná na platbu v elektronických termináloch a výber hotovosti z bankomatu. Pri platbe je potrebné zadávať PIN kód.

Platobná karta môže byť zaznamenaná aj v inom médiu, ako napríklad v hodinkách, mobile, či nálepke. Slováci radi vyhľadávajú technologické novinky a rýchlo si na ne zvykajú. Vďaka tomu začali byť mobilné a bezkontaktné platby viac využívané a medzi zákazníkmi obľúbené. Odborníci očakávajú, že mobilné a bezkontaktné platby budú rásť a do popredia sa dostanú aj biometrické prvky pri platbách.
Podľa technológie
Magnetický prúžok býva umiestnený na zadnej strane platobnej karty a je nosičom informácií o platobnej karte ako číslo karty, PIN kód ako aj ďalších informácií. Počet týchto informácií z hľadiska kapacity býva obmedzený.

Kontaktný čip tvorí mikroprocesor a pamäťové médium uložené na karte. Býva umiestnený na prednej strane platobnej karty. Čipové karty prispeli k zvýšeniu bezpečnosti transakcií. Čip má mnoho využití, je možné naň nahrať rôzne aplikácie a informácie.

Bezkontaktný čip – pri platbe stačí platobnú kartu priblížiť k bezkontaktnému platobnému terminálu označenému logom bezkontaktnej platby. Do 20 eur bez zadania PIN kódu, avšak niektoré transakcie môžu vyžadovať zadanie PIN kódu, hlavne keď sa jedná o viac bezkontaktných transakcií za sebou. Takouto kartou sa dá platiť aj kontaktne, najmä ak je platobný terminál určený na kontaktné platby alebo ak držiteľ karty nechce využiť bezkontaktnú funkcionalitu bez zadania PIN kódu, prípadne pri poškodení čítačky čipu.

Miľníky platenia
SBA
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SBA Slovenská banková asociácia