Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ECB
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Michael Probst
16. júna 2015 11:49 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Plán nákupu dlhopisov je v súlade s právom EÚ, rozhodol ECJ

Podľa názoru nemeckého ústavného súdu existujú vážne dôvody na obavy, že Rada ECB uznesením zo septembra 2012, ktorým schválila takzvaný program OMT (Outright monetary transactions), prekročila mandát k výkonu menovej politiky. Súdny dvor Európskej únie však v utorok rozhodol, že OMT európske právne úpravy neporušuje.

Plán nákupu dlhopisov Európskej centrálnej banky (ECB) je v súlade s právom EÚ. V utorok o tom rozhodol Súdny dvor Európskej únie (ECJ). Súd tak zamietol námietku Nemecka. Podľa názoru nemeckého ústavného súdu totiž existujú vážne dôvody na obavy, že Rada ECB uznesením zo septembra 2012, ktorým schválila takzvaný program OMT (Outright monetary transactions), prekročila mandát k výkonu menovej politiky a porušila zásadu neprípustnosti menového financovania vlád. Súdny dvor reagoval na právne kroky skupiny 35 tis. skeptikov z Nemecka, vrátane akademikov a politikov. Skupina žiadala zrušenie programu OMT, ktorý síce vznikol v roku 2012, nikdy sa však nepoužil.

Vo svojom vyhlásení ECJ stanovil isté podmienky, ktoré určujú, že súčasťou takýchto programov musia byť opatrenia, ktoré zabezpečia, že sa nebude porušovať pravidlo pre centrálne banky o zákaze financovania vlád. Utorkové rozhodnutie ECJ je víťazstvom pre ECB.

Nemecký ústavný súd sa obrátil na ECJ so žiadosťou o stanovisko, zároveň si však vyhradil právo na konečné rozhodnutie. Môže sa tak stať, že názory ECJ a nemeckých súdov budú v rozpore.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies