Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sberbank
Ilustračné foto Sberbank
17. decembra 2015 10:19 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA, voFinanciach.sk

Penta kupuje väčšinový podiel v slovenskej Sberbank

AKTUALIZOVANÉ 13:37

Uzavretie transakcie je ešte podmienené súhlasom Protimonopolného úradu SR a ECB.

Investičná skupina Penta vo štvrtok podpísala so Sberbank Europe AG zmluvu o kúpe majoritného podielu 99,5 % akcií v spoločnosti Sberbank Slovensko, a. s. Konečné uzavretie transakcie je ešte podmienené súhlasom Protimonopolného úradu SR a Európskej centrálnej banky. Informovala o tom skupina Penta, ako aj samotná Sberbank.

O Sberbank Slovensko:

– Do Obchodného registra bola banka zapísaná 30. 8. 1991 ako Ľudová banka.

– Pod týmto názvom fungovala do konca októbra 2007.

– Potom zmenila názov na Volksbank Slovensko, keď sa jej hlavným akcionárom stala rakúska spoločnosť Volksbank International.

– 15. februára 2012 sa 100-percentným akcionárom Volksbank International stala ruská banka Sberbank.

– Obchodné meno a značku na Slovensku Sberbank zmenila 15. februára 2013.

 

O Pente:

– Ide o stredoeurópsku investičnú skupinu založenú v roku 1994.

– Pôsobí hlavne v zdravotníctve, finančných službách, výrobe, maloobchode a v realitnom developmente.

– Jej portfóliové spoločnosti zamestnávajú viac ako 35 tisíc ľudí.

– Penta pôsobí vo viac ako desiatich krajinách Európy a má svoje zastúpenie v Prahe, Bratislave, Varšave a Mníchove.

– Od roku 2007 je jediným akcionárom Privatbanky.

– V roku 2011 sa stala väčšinovým vlastníkom Prima banky, vtedy ešte Dexia banky.


PMÚ transakciu posúdi
V prípade naplnenia obratových kritérií podľa zákona o ochrane hospodárskej súťaže je spoločnosť Penta povinná každú transakciu, ktorá predstavuje koncentráciu, oznámiť. Protimonopolný úrad v prípade takéhoto oznámenia posúdi transakciu, či sa neznižuje účinná súťaž. “V tomto prípade bez ďalších údajov nie je možné podať informáciu o prípadnom výsledku takéhoto posudzovania,“ uviedla hovorkyňa úradu Miroslava Štrbáňová.
Kúpna cena je tabu
Ako ďalej vo vyhlásení uviedla Sberbank Slovensko, obe strany sa dohodli zachovať dôvernosť ohľadom kúpnej ceny. “Rozhodnutie o predaji Sberbank Slovensko je v súlade so strategickým prehodnotením trhov, na ktorých Sberbank Europe pôsobí,” uviedla banka.

Spoločnosť Binder Groesswang pôsobila ako právny poradca Sberbank Europe AG. Sberbank Slovensko má 665 zamestnancov. Jej celková bilancia predstavovala ku koncu septembra 1,86 mld. eur.
NBS žiadosť ešte nedostala
Národná banka Slovenska čaká. “Národná banka Slovenska zatiaľ žiadosť o získanie podielu na banke neobdržala,” povedala hovorkyňa centrálnej banky Martina Solčányiová.
Zlúčenie Prima banky a Sberbank Slovensko
Výkonný riaditeľ portálu FinancnyKompas.sk Maroš Ovčarik si myslí, že skupina Penta zlúči pod jednu značku Prima banku a Sberbank Slovensko. To by podľa neho pre slovenský bankový trh znamenalo posilnenie Prima banky a zánik jednej menšej retailovej banky. Klientom Sberbank však podľa Ovčarika nehrozí reálne nič, pretože zmena vlastníka neznamená rušenie zmlúv. Objavuje sa podľa neho skôr potenciál rozšírenia služieb a renovácia portfólia. Cieľom skupiny Penta, ako nového vlastníka, bude mať banku s čo možno najväčším podielom na slovenskom bankovom trhu, myslí si Ovčarik.
Podľa Fincentra je to dobrá správa
Podľa predsedu predstavenstva finančno-sprostredkovateľskej spoločnosti Fincentrum Slovensko Milana Repku je to pre slovenský trh dobrá správa. Takisto pre všetkých klientov a spolupracovníkov Sberbank. „Uvidíme však ako rýchlo a úspešne bude prebiehať proces spájania sa s novým majiteľom,“ skonštatoval Repka.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies