Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro, sporenie, peniaze, bankovky, mince kalkulačka
Ilustračné foto. pixabay.com
11. decembra 2018 10:24 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Peniaze navyše by Slováci podľa prieskumu ušetrili alebo investovali

Slováci by v prípade, ak by mali k dispozícii 750 eur, viac ušetrili ako hneď minuli.

Ak by Slovák dostal 750 eur, veľká časť respondentov v prieskume uviedla, že by z tejto sumy odložili alebo investovali. Traja z desiatich Slovákov by si odložili celú sumu. V priemere by si odložili či investovali 557 eur. „Z prieskumu vyšlo, že Slováci by v prípade, ak by mali k dispozícii 750 eur, viac ušetrili ako peniaze hneď minuli. Len 2 % opýtaných sa vyjadrili, že by nič neušetrili,“ skonštatovala analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková. Prieskum uskutočnila spoločnosť IMAS International pre Slovenskú sporiteľňu, a to v septembri 2018.

Dominujú ženy a mladí

Najviac by sumu 750 eur ušetrili či investovali ženy a mladí ľudia od 15 do 29 rokov. „V porovnaní s minulým rokom by si však v priemere ľudia odložili bokom o 39 eur menej. Najmenej by investovali či ušetrili ľudia starší ako 50 rokov, čo súvisí aj s ich nižšími príjmami v penzii v porovnaní s vyššími výdavkami na potraviny či zdravotnú starostlivosť,“ doplnila Buchláková.

Väčšina Slovákov by si ušetrenú sumu vložila na sporiaci (57 %) alebo na bežný účet (36 %). Necelá tretina respondentov by dala prostriedky do fondov či akcií. Len 13 % Slovákov by ušetrené peniaze dali do kúpy zlata. Do nehnuteľností by investovalo len 9 % respondentov.

Treba finančný plán

Slováci by si práve koncom roka mali nastaviť finančný plán na ďalší rok, čím sa môžu vyhnúť napríklad problémom v prípade nečakaných finančných výdavkov. „Aj požičiavať si treba zodpovedne. Príjem by mal vykryť mesačnú splátku a takisto by malo zostať aj niečo navyše. V zálohe je ideálne mať finančnú rezervu aspoň na šesť mesiacov, ktorá umožní prekonať nepriaznivé obdobie napríklad v prípade straty zamestnania či vážnejšej choroby alebo úrazu,“ skomentovala Buchláková.

Na to, aby sme mohli optimalizovať, je potrebné výdavky najprv poznať. Jednoduchou pomôckou je spísať si všetky príjmy a výdavky na papier či do počítača. Aj keď značná časť výdavkov je pravidelného charakteru a vieme ich definovať prakticky okamžite, iné sa nevyskytujú až tak často, prípadne ich výška kolíše. Preto je pred samotnou analýzou výdavkov dobré ich sledovať aspoň 2-3 mesiace, zapisovať si jednotlivé položky a rozdeliť si ich do kategórií (bývanie, strava, drogéria, a pod.).

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame