Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NR SR, poslanci, parlament
Pohľad do rokovacej sály parlamentu - Foto: SITA/Marko Erd
19. júna 2018 13:21 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Parlament prerokoval novelu zákona o stavebnom sporení

Ministerstvo financií navrhuje zrušiť inštitút tzv. priateľských sporiteľov, zároveň by sa mal zúžiť okruh poberateľov štátnej prémie podľa príjmu.

Parlament v utorok prerokoval v prvom čítaní návrh novely zákona o stavebnom sporení. Ministerstvo financií navrhuje zrušiť inštitút tzv. priateľských sporiteľov, zároveň by sa mal zúžiť okruh poberateľov štátnej prémie podľa príjmu. Ďalším opatrením je obmedziť poberanie štátnej prémie počas čerpania a splácania medziúveru. Limitovať by sa mal aj nárok na štátnu prémiu v prvom roku sporenia a v prípade minimálnej percentuálnej výšky štátnej prémie navrhuje ministerstvo zníženie. Účinnosť novely zákona sa navrhuje od 1. januára 2019.

Poslanci rozhodnú o zmenách

Hnutie OĽANO plánuje v druhom čítaní predložiť pozmeňujúce návrhy. Štátna prémia by sa mala podľa aktuálneho návrhu vyplácať plnoletým osobám iba v prípade, ak ich priemerný mesačný príjem vypočítaný zo zdaniteľných príjmov za kalendárny rok neprekročí 1,3-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve SR. “Navrhujeme, aby sa strop príjmu rátal na rodinu. Ak je rodina, tak by išlo o 2,6-násobok z mesačného príjmu celej rodiny. Za každé dieťa do 18 rokov by sa hranica zvyšovala o 50 %. Napríklad v rodine s dvomi deťmi by to bol 3,9-násobok,” povedal v rámci rozpravy k tomuto návrhu poslanec za OĽANO Eduard Heger.

Ďalší pozmeňujúci návrh hnutia OĽANO by sa mal v druhom čítaní týkať percentuálnej výšky štátnej prémie. V súčasnosti nemôže byť nižšia ako 5 % z ročného vkladu a vyššia ako 15 % z ročného vkladu. V súčasnej situácii to podľa ministerstva znamená, že aj keď percentuálna výška štátnej prémie vychádza podľa vzorca aktuálne na 0,5 % z ročného vkladu, musí sa určiť vo výške 5 % z ročného vkladu. Preto rezort financií navrhol znížiť spodnú hranicu percentuálnej výšky štátnej prémie z 5 % na 2,5 % z ročného vkladu. “Navrhneme, aby ostala súčasná výška štátnej prémie na úrovni 5 %,” dodal Heger.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame