Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Počítač, dáta, údaje, internet
Ilustračné foto. pixabay.com
1. februára 2018 14:49 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Otvoriť si bankový účet bude možné vďaka e-občianskemu preukazu na diaľku

Nová legislatívna úprava posilní podľa bankovej asociácie konkurencieschopnosť slovenského bankového sektora.

Otvoriť si bankový účet na Slovensku bude možné vďaka elektronickému občianskemu preukazu (eID) na diaľku. Informoval o tom vo štvrtok podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini s tým, že už v súčasnosti sa dá prostredníctvo eID karty, bezpečnostného kódu a zaručeného elektronického podpisu previesť napríklad budova alebo zbaviť sa motorového vozidla. „Prečo by sme nemohli umožniť na základe takýchto preverení bankám otvoriť klientom účet aj na diaľku,“ konštatoval. Banky budú môcť takúto službu zaviesť na základe schválenej novely zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti.

Slováci si už otvárajú účty v zahraničí

„Ak by sme to neboli urobili, tak by sme boli vystavili naše banky konkurenčnému tlaku, pretože zo štatistík, ktoré som obdržal od Slovenskej bankovej asociácie, je už niekoľko desiatok tisíc Slovákov, ktorí si takto pohodlne otvorili účty v nemeckých bankách a dokonca disponujú ich platobnými kartami. Ale zámerom Slovenskej republiky musí byť, aby si naši občania neotvárali účty v zahraničí, ale naopak, aby možno naše banky boli také príťažlivé a na diaľku umožňovali otvárať si účty aj iným občanom EÚ, ak splnia bezpečnostné pravidlá,“ dodal Pellegrini.

Takéto opatrenie posilní podľa výkonnej riaditeľky Slovenskej bankovej asociácie Mileny Koreňovej konkurencieschopnosť slovenského bankového sektora v rámci EÚ. „Máme elektronický občiansky preukaz, máme biometrické pasy a sú ďalšie nové technológie, ktoré umožňujú identifikovať klienta v tomto technickom prostredí a nemusí prísť fyzicky na pobočku,“ povedala.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies