Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
OTP Banka Slovensko
Ilustračné foto OTP Banka Slovensko
6. marca 2019 11:08 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

OTP Banka vlani v mínuse, avšak stratu medziročne znížila

Kým v roku 2017 banka vykázala stratu necelých 6 mil. eur, vlani to bolo mínusových takmer 4 mil. eur.

OTP Banka Slovensko vykázala v minulom roku stratu 3,97 mil. eur. Ako ďalej vyplýva zo zverejnených informácií, aj v roku 2017 banka vykázala stratu, avšak v medziročnom porovnaní ju znížila o 33,1 %. Predvlani totiž vykázala stratu 5,93 mil. eur. Stratu za rok 2018 plánuje banka vysporiadať z nerozdelených ziskov minulých rokov. Rozhodovať o tom bude valné zhromaždenie, ktoré sa bude konať 4. apríla. Okrem toho je na programe aj informácia o zvýšení základného imania.

Náklady stúpli

Rok 2018 bol podľa vyjadrení banky predovšetkým v znamení modernizácie interných procesov a implementácie legislatívnych zmien. „Pre banku našej veľkosti znamenajú realizácie projektov vyplývajúcich z požiadaviek európskej legislatívy nielen veľké náklady, ale aj značné viazanie personálnych kapacít. O to viac úsilia sme museli vynaložiť, aby sme popri týchto povinnostiach našli dostatočné kapacity a finančné zdroje na rozvojové projekty v oblasti konkurencieschopnosti bankových služieb,“ informovala generálna riaditeľka OTP Banky Zita Zemková.

Na trhu nízkych úrokových sadzieb v oblasti úverov mala banka obmedzený priestor pre rast výnosov. Nižšie marže banka musela dobiehať vyšším objemom predaja spotrebiteľských a hypotekárnych úverov. Čisté úrokové výnosy tak vlani poklesli o takmer 20 % na 35,2 mil. eur. Objem retailových úverov poklesol o necelé jedno percento na 731 mil. eur.

Banke sa darilo podľa jej vyjadrení v získavaní netermínovaných depozít. Počet aktívnych klientov sa zvýšil medziročne o 8 %. Bežné účty stúpli o 6,8 % na 237 mil. eur. Sporiace účty a vkladné knížky vzrástli o 9 % na 181 mil. eur. Na druhej strane, termínované vklady poklesli o 21,1 % na 225 mil. eur. Celkové retailové vklady tak medziročne poklesli o 4,5 % na 643 mil. eur.

V tomto roku je na pláne rast úverov

V roku 2019 banka očakáva sedempercentný nárast celkového úverového portfólia, pričom ťažiskovými oblasťami budú opäť úvery na bývanie a spotrebné úvery. Významný podiel na plánovanom raste úverového portfólia budú mať aj úvery poskytnuté mikro segmentu a malým spoločnostiam.

Na strane depozít pre banku zostáva kľúčové udržanie efektívnosti svojho financovania pri zvyšovaní komfortu a služieb pre klientov. Banka očakáva rast depozít zabezpečený bežnými a sporiacimi účtami.

O banke

OTP Banka Slovensko je súčasťou finančnej skupiny OTP Group s pôsobnosťou na slovenskom bankovom trhu od roku 2002. Je univerzálnou bankou s portfóliom produktov a služieb pre fyzické osoby, sektor malých a stredných firiem a právnické osoby.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame