Osempercentná daň z doplnkových poistení k životným poistkám nebude

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Euro, peniaze, rozhodovanie
Ilustračné foto. pexels.com

Ministerstvo financií upravilo výklad legislatívy, sprostredkovateľská asociácia a asociácia poisťovní si totiž vysvetlili interpretáciu zákona o dani z poistenia rozdielne.

Osempercentná daň sa nebude vzťahovať na doplnkové pripoistenia k životnému poisteniu. Ministerstvo financií, Asociácia finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov a Slovenská asociácia poisťovní si po prijatí zákona o dani z poistenia vysvetlili rozdielne interpretácie zákona. Ministerstvo financií preto upravilo výklad legislatívy. „Je dobrou správou pre všetkých obyvateľov Slovenska, že osempercentná daň z pripoistení v životnom poistení nakoniec nebude,“ povedal pre agentúru SITA finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Finanční sprostredkovatelia ešte v januári upozornili na problém, ktorý vyplynul z prijatého zákona a jeho zavádzania do praxe. Z vykonávacích predpisov totiž podľa sprostredkovateľskej asociácie vyplynulo, že osempercentnej dani by mali od 1. januára 2019 podliehať aj doplnkové pripoistenia k životným poistkám, hoci osempercentná daň sa mala vzťahovať len na neživotné poistenie. Ako povedal predseda predstavenstva sprostredkovateľskej asociácie Martin Lancz, hrozilo, že klienti budú poškodení, keďže daň by sa im premietla do zvýšenej ceny. Rovnaký názor zastávala aj asociácia poisťovní.

Podpora nových pripoistení

Úprava podľa Búlika podporí najmä penetráciu trhu s novými pripoisteniami, ktorých dôležitosť neustále stúpa. Ide najmä o pripoistenie kritických chorôb a invalidity z choroby. V minulosti sa tieto riziká totiž takmer vôbec nepoisťovali. „A dnes, keď ľudia, aj pod ťarchou splátok hypoték, začínajú vnímať, že riziko straty príjmu kvôli zdravotným problémom je čím ďalej závažnejšie, tak sa chcú pripoistiť aj voči týmto rizikám. Ak by však osempercentná daň zvýšila ich cenu, ktorá už dnes je relatívne vysoká, je pravdepodobné, že by takéto pripoistenia klienti odmietli,“ povedal pre agentúru SITA Búlik.

V prípade ťažkej choroby alebo následnej invalidity by klienti zostali podľa Búlika uväznení v sociálnej sieti a museli by žiť odkázaní na invalidný dôchodok. „Ten však už v súčasnosti nie je dostatočný ani na to, aby z neho človek vyžil, nieto aby si z neho zaplatil napríklad rehabilitáciu, zahraničné lieky, konzultáciu s lekárom v zahraničí a podobne,“ dodal Búlik.

„Som veľmi rád, že sa nám podarilo vysvetliť si toto nedorozumenie, vrátane rozdielnych interpretácií zákona a spresnením výkladu legislatívy tak predísť škodám, ktoré by sa priamo dotkli finančných spotrebiteľov. Výsledkom rokovaní je dohoda, že osempercentná daň sa nevzťahuje na doplnkové pripoistenia k životnému poisteniu,“ zhodnotil pripomienkové procesy Martin Lancz.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia