Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro mince peniaze
Ilustračné foto pixabay.com
29. februára 2016 14:54 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

Orbán: Maďarsko si musí vybrať medzi suverenitou a eurom

Otázka zavedenia spoločnej meny bude v Maďarsku v najbližších rokoch predmetom vážnej diskusie, uviedol maďarský premiér.

Maďarsko sa musí v najbližších rokoch rozhodnúť, či sa vzdá časti svojej suverenity a vstúpi do eurozóny. Vyhlásil to v pondelok maďarský premiér Viktor Orbán. Rozhodnutie o zavedení eura si bude vyžadovať v parlamente dvojtretinovú väčšinu, ktorou jeho vláda v súčasnosti nedisponuje, pripomenul Orbán.

Orbán hovorí o veľkej výzve
„V EÚ je toľko problémov, že niektoré krajiny si začínajú osvojovať myšlienku, že po spoločnej mene by mala nasledovať užšia integrácia,“ povedal Orbán na stretnutí s diplomatmi. „To pre nás, pre všetky krajiny, ktoré nie sú členmi eurozóny, predstavuje vážnu výzvu,“ zdôraznil premiér.

Výnimku majú Veľká Británia a Dánsko
Vstup Maďarska do eurozóny je zakotvený v zmluve o vstupe do EÚ, ktorej členom sa krajina stala v roku 2004. Odvtedy však vlády v Budapešti, rovnako ako Poľsko či Česká republika, prijatie eura odkladajú. Výnimky z povinnosti zaviesť spoločnú menu, ktorú v súčasnosti používa 19 z 28 členských štátov EÚ, si vyrokovali Veľká Británia a Dánsko.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies