Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Orbán: Maďarsko si musí vybrať medzi suverenitou a eurom

Euro mince peniaze
Ilustračné foto pixabay.com

Otázka zavedenia spoločnej meny bude v Maďarsku v najbližších rokoch predmetom vážnej diskusie, uviedol maďarský premiér.

Maďarsko sa musí v najbližších rokoch rozhodnúť, či sa vzdá časti svojej suverenity a vstúpi do eurozóny. Vyhlásil to v pondelok maďarský premiér Viktor Orbán. Rozhodnutie o zavedení eura si bude vyžadovať v parlamente dvojtretinovú väčšinu, ktorou jeho vláda v súčasnosti nedisponuje, pripomenul Orbán.

Orbán hovorí o veľkej výzve
„V EÚ je toľko problémov, že niektoré krajiny si začínajú osvojovať myšlienku, že po spoločnej mene by mala nasledovať užšia integrácia,“ povedal Orbán na stretnutí s diplomatmi. „To pre nás, pre všetky krajiny, ktoré nie sú členmi eurozóny, predstavuje vážnu výzvu,“ zdôraznil premiér.

Výnimku majú Veľká Británia a Dánsko
Vstup Maďarska do eurozóny je zakotvený v zmluve o vstupe do EÚ, ktorej členom sa krajina stala v roku 2004. Odvtedy však vlády v Budapešti, rovnako ako Poľsko či Česká republika, prijatie eura odkladajú. Výnimky z povinnosti zaviesť spoločnú menu, ktorú v súčasnosti používa 19 z 28 členských štátov EÚ, si vyrokovali Veľká Británia a Dánsko.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 29. februára 2016 14:54Zdroj SITA
K téme ,

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...