Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Platobný terminál, karty, bezkontakt
Ilustračné foto. mBank
12. januára 2018 13:59 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Okruh platobných služieb sa rozšíri o nové druhy

Dôvodom úpravy je dynamický nárast objemu využívania elektronických služieb, ako aj nárast využívania mobilných platieb.

Od 13. januára začína platiť novela zákona o platobných službách. Tá podľa Ministerstva financií SR na finančný trh prináša prostredníctvom smernice známej ako PSD2 revolučné zmeny. Smernica reguluje najmä poskytovanie služieb prostredníctvom FinTech spoločností, čím poskytuje väčšiu ochranu klientom a stabilitu pre účastníkov trhu. Cieľom je prispieť k vytvoreniu harmonizovaného trhu elektronických platieb v rámci celej Európskej únie.

Príležitosť pre banky ale aj nových hráčov

Klienti bánk, ktorých platobný účet je prístupný online, budú mať podľa rezortu financií možnosť bezpečnejšie využívať inovatívne služby, jednoduchšie vykonávať platobné operácie, mať lepší prehľad o platobných účtoch a efektívne spravovať svoje financie. Je to príležitosť pre rozvoj existujúcich služieb bánk, poisťovní a obchodníkov s cennými papiermi. Platí to aj pre nových hráčov, ktorí budú poskytovať služby cez rozhrania a aplikácie. Tento trend už zachytili podľa rezortu financií aj banky, ktoré samy prichádzajú s FinTech riešeniami. Tiež sa spájajú alebo kupujú FinTech spoločnosti, ktoré sa začínajú presadzovať na trhu.

Novela zákona tiež zvyšuje bezpečnosť internetových platieb tým, že zavádza povinnosť uplatňovať silnú autentifikáciu zadávateľa a autorizáciu platby. To znamená, že používateľ platobných služieb overí svoju totožnosť pomocou kombinácie aspoň dvoch faktorov, a to prihlasovacích údajov, biometrických údajov alebo vlastníctvom platobného prostriedku, napríklad mobilného telefónu.

Aj banky predstavia novinky

Ako uviedol ešte vlani predseda Združenia pre bankové karty Rastislav Vallo, banky to vnímajú ako príležitosť. ”Ak to prispeje k tomu, že sa zvýši komfort pre klienta, tak je to presne to, čo chceme,” povedal Vallo. Napríklad Tatra banka podľa jej vyjadrení dlhodobo ponúka digitálne nástroje, ktoré umožňujú rýchly prístup k zostatkom. “Zo strany Tatra banky nevznikajú pre klientov žiadne nové poplatky súvisiace s touto zmenou. Platby zadané cez aplikácie tretích strán budú spoplatnené ako platby zadané cez elektronické bankovníctvo. Upozorňujeme však, že spoplatňovanie v aplikáciách tretích strán je mimo správu Tatra banky,” uviedla banka.

Slovenská sporiteľňa informovala, že legislatívne zmeny v oblasti platieb, kariet a bezpečnostných predmetov, procesov týkajúcich sa bánk bude mať k požadovanému dátumu implementované. “Už čoskoro predstavíme úplne nové šikovné bankovanie, ktoré klientom umožní jednoducho platiť, manažovať svoje rodinné financie a postupne aj iné finančné produkty, napríklad poistenia. V budúcnosti tiež spravovať si na jednom mieste účty vo viacerých bankách,“ povedala Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame