Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf obchodovanie Wall Street
Ilustračné foto SITA / AP Photo/Richard Drew
21. novembra 2018 14:40 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

OECD zhoršila prognózu rastu globálnej ekonomiky

V budúcom roku sa svetové hospodárstvo podľa Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj zväčší o 3,5 %, v máji organizácia odhadovala, že rast v roku 2019 bude na úrovni 3,7 %.

Globálne hospodárstvo podľa Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) v tomto roku posilní o 3,7 percenta a v budúcom sa jeho rast spomalí na 3,5 percenta. Znamená to, že organizácia svoju prognózu pre budúci rok zhoršila, keďže jej májová predikcia rátala s posilnením globálnej ekonomiky v roku 2019 o 3,7 percenta.

OECD o tom informovala v správe, ktorú v stredu zverejnila na svojej internetovej stránke. „Obchodné konflikty a politická neistota zvyšujú problémy, ktorým vlády čelia,“ uviedol generálny tajomník OECD José Ángel Gurría.

Napätie v obchodných vzťahoch sa už prejavuje na ekonomickom raste

Vo svojej prognóze OECD konštatuje, že napätie v obchodných vzťahoch už ubralo tohtoročnému rastu globálnej ekonomiky 0,1 až 0,2 percentuálneho bodu. Organizácia predpokladá, že ak USA zvýšia clá na čínske produkty na úroveň 25 percent, tempo rastu svetového hospodárstva by mohlo v roku 2020 oslabiť na 3 percentá.

OECD prognózuje, že ekonomika eurozóny v tomto roku posilní o 1,9 percenta a v budúcom sa jej rast spomalí na úroveň 1,8 percenta. Hospodárstvo USA podľa organizácie sa v tomto roku zväčší o 2,9 percenta a v budúcom o 2,7 percenta. Ekonomický rast Číny bude podľa OECD v tomto roku na úrovni 6,6 percenta, ale v roku 2019 dosiahne iba 6,3 percenta.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame