Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf obchodovanie
Ilustračné foto SITA/AP Photo/Richard Drew
20. septembra 2017 14:14 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

OECD: Slovenská ekonomika v tomto roku posilní o 3,3 %

V budúcom roku OECD predpokladá rast slovenského hospodárstva o 4,1 %.

Slovenská ekonomika podľa Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) v tomto roku posilní o 3,3 percenta a v budúcom roku sa tempo jej rastu zrýchli na úroveň 4,1 percenta, pričom smerom nahor ju bude ťahať pretrvávajúci silný domáci dopyt. V rámci najnovšieho ekonomického výhľadu globálnej ekonomiky, ktorý zverejnila v stredu, tak organizácia v prípade ekonomiky Slovenska potvrdila svoju júnovú predikciu.
Nezamestnanosť by mala klesnúť na rekordnú úroveň
OECD očakáva, že zlepšujúca sa situácia na trhu práce a rastúce príjmy zvýšia spotrebu slovenských domácností. Nezamestnanosť v krajine by podľa organizácie mohla v budúcom roku klesnúť k hranici 7,5 percenta, čiže na najnižšiu úroveň od vzniku SR. Slovenskí exportéri by podľa predpovede OECD mali naďalej zväčšovať trhový podiel, čo umožní bežnému účtu platobnej bilancie krajiny dosiahnuť mierny prebytok. Organizácia očakáva, že inflácia na Slovensku bude postupne rásť v dôsledku oživenia cien energií.

Globálna ekonomika by podľa najnovšej predikcie OECD mala v tomto roku posilniť o 3,5 percenta a v budúcom roku o 3,7 percenta. Hospodárstvo eurozóny podľa predpovede organizácie v tomto roku posilní o 2,1 percenta a v budúcom o 1,9 percenta.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies