OECD očakáva rast slovenskej ekonomiky vo výške 3,5 %

9. novembra 2015 15:53
SITA
Peniaze mince
Ilustračné foto pixabay.com
AKTUALIZOVANÉ

Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj však zhoršila prognózu rastu svetovej ekonomiky z 3 % na 2,9 % v tomto roku.

Slovenská ekonomika by mala podľa Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD), vzhľadom na výrazný tohtoročný rast v roku 2016 posilniť na 3,4 % a v roku 2017 na 3,5 %. V budúcom roku by malo slovenské hospodárstvo dosiahnuť po Írsku druhý najvyšší rast v rámci krajín OECD, ktoré sú zároveň členmi eurozóny. OECD uviedla, že zlepšenie situácie na pracovnom trhu a rastúce mzdy posilnia súkromnú spotrebu. Navyše solídny rast eurozóny a uvoľnenie finančných podmienok podporí investície a export. Rozšírenie daňového základu, zlepšenie výberu daní a posilnenie kapacity daňovej správy sú podľa OECD pre Slovensko kľúčové.

Nezamestnanosť by mala klesnúť na 10 %

Ceny na Slovensku budú podľa OECD od budúceho roka rásť. V roku 2017 by mala inflácia dosiahnuť úroveň 1,5 %. V období rokov 2016 – 2017 by sa mal deficit verejných financií postupne znížiť pod 1 % hrubého domáceho produktu (HDP) a hrubý verejný dlh by v rovnakom období nemal prekročiť úroveň 51,7 % HDP, uvádza v správe OECD. Klesnúť by mala aj miera nezamestnanosti na Slovensku, a to z úrovne 10,7 % v roku 2016 na 10 % v roku 2017.

Rast svetovej ekonomiky nepresiahne v tomto roku 3 %

Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj však zhoršila prognózu rastu svetovej ekonomiky. Kým v novembri 2014 OECD očakávala, že tohtoročný rast bude vo výške 3,7 %, podľa jej najnovšej prognózy by mala svetová ekonomika v tomto roku posilniť o 2,9 % a v budúcom roku o 3,3 %. V septembri však OECD predpokladala tohtoročný rast vo výške 3 % a odhad pre rok 2016 počítal s rastom vo výške 3,6 %. V roku 2017 by si globálna ekonomika mala polepšiť o 3,6 %.

Vplyv svetového obchodu

Dôvodom pre zhoršenie prognózy je veľmi nízka úroveň svetového obchodu, avšak prijaté opatrenia Číny a iných krajín by podľa OECD mali zabezpečiť zlepšenie situácie v budúcom roku. Svetový obchod by mal v tomto roku posilniť o 2 %, pričom za posledných päť dekád zaznamenal tak nízku úroveň len päťkrát. „Je to veľmi znepokojujúce,“ povedala hlavná ekonómka OECD Catherine Mann.  

Sadzby v USA by mali stúpnuť

Aj napriek zhoršeniu prognóz rastu svetovej ekonomiky a pomalému tempu rastu svetového obchodu, OECD odporúča Federálnemu rezervnému systému (Fed) zvýšiť úrokové sadzby, keďže ekonomika USA a Európy sa postupne uzdravuje. Hospodárstvo USA by malo v tomto roku posilniť o 2,4 %, v budúcom roku o 2,5 % a v roku 2017 o 2,4 %. OECD mierne zhoršila prognózu rastu pre eurozónu, ktorá by si v tomto roku mala polepšiť o 1,5 % a v budúcom o 1,8 %. Predchádzajúce odhady predpovedali rast o 1,6 % v roku 2015 a o 1,9 % v budúcom roku. OECD však zlepšila vyhliadky hospodárskeho rastu Číny. Prognózu na tento rok zlepšila z 6,7 % na 6,8 %, no prognózu na rok 2016 nezmenila, ostala vo výške 6,5 %.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články