Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze mince
Ilustračné foto pixabay.com
9. novembra 2015 15:53 OstatnéFinancie a ekonomika od voFinanciach.skSITA

OECD očakáva rast slovenskej ekonomiky vo výške 3,5 %

AKTUALIZOVANÉ

Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj však zhoršila prognózu rastu svetovej ekonomiky z 3 % na 2,9 % v tomto roku.

Slovenská ekonomika by mala podľa Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD), vzhľadom na výrazný tohtoročný rast v roku 2016 posilniť na 3,4 % a v roku 2017 na 3,5 %. V budúcom roku by malo slovenské hospodárstvo dosiahnuť po Írsku druhý najvyšší rast v rámci krajín OECD, ktoré sú zároveň členmi eurozóny. OECD uviedla, že zlepšenie situácie na pracovnom trhu a rastúce mzdy posilnia súkromnú spotrebu. Navyše solídny rast eurozóny a uvoľnenie finančných podmienok podporí investície a export. Rozšírenie daňového základu, zlepšenie výberu daní a posilnenie kapacity daňovej správy sú podľa OECD pre Slovensko kľúčové.
Nezamestnanosť by mala klesnúť na 10 %
Ceny na Slovensku budú podľa OECD od budúceho roka rásť. V roku 2017 by mala inflácia dosiahnuť úroveň 1,5 %. V období rokov 2016 – 2017 by sa mal deficit verejných financií postupne znížiť pod 1 % hrubého domáceho produktu (HDP) a hrubý verejný dlh by v rovnakom období nemal prekročiť úroveň 51,7 % HDP, uvádza v správe OECD. Klesnúť by mala aj miera nezamestnanosti na Slovensku, a to z úrovne 10,7 % v roku 2016 na 10 % v roku 2017.
Rast svetovej ekonomiky nepresiahne v tomto roku 3 %
Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj však zhoršila prognózu rastu svetovej ekonomiky. Kým v novembri 2014 OECD očakávala, že tohtoročný rast bude vo výške 3,7 %, podľa jej najnovšej prognózy by mala svetová ekonomika v tomto roku posilniť o 2,9 % a v budúcom roku o 3,3 %. V septembri však OECD predpokladala tohtoročný rast vo výške 3 % a odhad pre rok 2016 počítal s rastom vo výške 3,6 %. V roku 2017 by si globálna ekonomika mala polepšiť o 3,6 %.
Vplyv svetového obchodu
Dôvodom pre zhoršenie prognózy je veľmi nízka úroveň svetového obchodu, avšak prijaté opatrenia Číny a iných krajín by podľa OECD mali zabezpečiť zlepšenie situácie v budúcom roku. Svetový obchod by mal v tomto roku posilniť o 2 %, pričom za posledných päť dekád zaznamenal tak nízku úroveň len päťkrát. „Je to veľmi znepokojujúce,“ povedala hlavná ekonómka OECD Catherine Mann.  
Sadzby v USA by mali stúpnuť
Aj napriek zhoršeniu prognóz rastu svetovej ekonomiky a pomalému tempu rastu svetového obchodu, OECD odporúča Federálnemu rezervnému systému (Fed) zvýšiť úrokové sadzby, keďže ekonomika USA a Európy sa postupne uzdravuje. Hospodárstvo USA by malo v tomto roku posilniť o 2,4 %, v budúcom roku o 2,5 % a v roku 2017 o 2,4 %. OECD mierne zhoršila prognózu rastu pre eurozónu, ktorá by si v tomto roku mala polepšiť o 1,5 % a v budúcom o 1,8 %. Predchádzajúce odhady predpovedali rast o 1,6 % v roku 2015 a o 1,9 % v budúcom roku. OECD však zlepšila vyhliadky hospodárskeho rastu Číny. Prognózu na tento rok zlepšila z 6,7 % na 6,8 %, no prognózu na rok 2016 nezmenila, ostala vo výške 6,5 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies