Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro bankovky peniaze bývanie
Ilustračné foto. pixabay.com
24. septembra 2018 10:48 BankySpotrebiteľ od voFinanciach.skSITA / voFinanciach.sk

Od októbra sa sprísňujú podmienky v oblasti poskytovania úverov

Nové pravidlá platia od júla, avšak sprísnenie podmienok nemá byť nárazové, mení sa postupne každý štvrťrok.

Od októbra sa opäť sprísnia podmienky v oblasti poskytovania úverov na bývanie a spotrebiteľských úverov. Nové prísnejšie podmienky Národnej banky Slovenska (NBS) vstúpili do platnosti v júli. Ich cieľom je obmedziť nadmerné zadlžovanie obyvateľstva. Rast úverov bol v posledných rokoch podľa centrálnej banky najrýchlejší v rámci EÚ, pričom ešte v roku 2009 bola zadlženosť slovenských domácností druhá najnižšia v strednej a východnej Európe.

Nové pravidlá

Nová legislatíva centrálnej banky priniesla zrušenie poskytovania úverov na bývanie nad 90 % hodnoty zabezpečenia a zníženie limitu na poskytovanie úverov nad 80 % hodnoty zabezpečenia. Zároveň stanovila limit na podiel celkovej zadlženosti klienta k príjmu vo výške 8-násobku jeho čistého ročného príjmu. Sprísnenie podmienok nebolo podľa vyjadrení hovorkyne Tatra banky Zuzany Žiaranovej nárazové, počet výnimiek však postupne klesá každý kvartál o 5 %.

Výnimky na financovanie od 80-90 % hodnoty zabezpečenia
• od 1. 7. 2018 maximálne 35 % novej produkcie
• od 1. 10. 2018 maximálne 30 % novej produkcie
• od 1. 1. 2019 maximálne 25 % novej produkcie
• od 1. 7. 2019 maximálne 20 % novej produkcie

Výnimky na financovanie nad 8-násobok čistého ročného príjmu
• od 1. 7. 2018 maximálne 20 % novej produkcie
• od 1. 10. 2018 maximálne 15 % novej produkcie
• od 1. 1. 2019 maximálne 10 % novej produkcie
• od 1. 7. 2019 maximálne 10 % novej produkcie = 5 % + 5 % pre mladých (do 35 rokov, príjem za rok do 1,3 násobku priemernej mzdy, DTI max. 9)

Ceny nehnuteľností

Tatra banka sa pozrela na priemerné ceny nehnuteľností. Už v súčasnosti je potrebné mať podľa Žiaranovej pri kúpe dvojizbového bytu v Petržalke nasporených zhruba 13 tis. eur, v Nitre 8 800 eur a v Žiline 8 500 eur. “Aj to len v prípade, ak sa klient kvalifikuje na výnimku na financovanie od 80 do 90 % hodnoty zabezpečenia. Inak je potrebné mať nasporenú dvojnásobnú sumu,” konštatuje Žiaranová.

Ak má klient záujem využiť na dofinancovanie zvýhodnený bezúčelový úver, v súčasnosti je podľa Žiaranovej až dvakrát väčšia pravdepodobnosť, že bude môcť získať výnimku, oproti začiatku budúceho roka. Ak totiž klient nezíska výnimku na financovanie nad 8-násobok čistého ročného príjmu, tak bude musieť uhradiť celý rozdiel medzi kúpnou cenou a maximálnou výškou hypotéky z vlastných úspor. Ak bude mať obyvateľ Bratislavského kraja s priemernou mzdou záujem o dvojizbový byt v Petržalke, mal by mať podľa Tatra banky na sporiacom účte odložených takmer 40 tis. eur.

Životné minimum

Opatrenie Národnej banky Slovenska zároveň nariaďuje, aby klientom zostala z čistého mesačného príjmu po odpočítaní splátok úverov a iných záväzkov ešte suma vo výške životného minima a 20 % rozdielu medzi mesačným príjmom a životným minimom.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame