Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Graf
Ilustračné foto pixabay.com
5. augusta 2015 15:21 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Objem úverov na bývanie v júni stúpol o takmer 237 mil. eur

Najväčší podiel na tomto raste mali iné úvery na nehnuteľnosti.

Objem úverov na bývanie v júni medzimesačne stúpol o 236,9 mil. eur. Vyplýva to z údajov Národnej banky Slovenska, podľa ktorých tak celková suma úverov na nehnuteľnosti na Slovensku ku koncu júna dosiahla 17,954 mld. eur. Väčšinu naďalej tvoria iné úvery na nehnuteľnosti v sume 10,972 mld. eur, ktoré medzimesačne stúpli o 175,1 mil. eur. Nasledovali hypotekárne úvery s nárastom o 46,7 mil. eur na 4,877 mld. eur. Úvery stavebného sporenia vzrástli o 15,1 mil. eur na 2,104 mld. eur.

Najväčší podiel na stave úverov na bývanie si spomedzi peňažných domov naďalej drží Slovenská sporiteľňa na úrovni 27,62 %, nasledovaná VÚB bankou s podielom 19,4 % a Tatra bankou s 13,45 %. V rámci tradičných hypotekárnych úverov dominuje VÚB banka s podielom 40,82 %. Najväčší podiel na iných úveroch na nehnuteľnosti evidovala Slovenská sporiteľňa na úrovni 36,08 %. Pri úveroch stavebného sporenia dominuje Prvá stavebná sporiteľňa s podielom 86,4 %.

Úvery na nehnuteľnosti poskytuje 17 bánk. Licenciu na poskytovanie hypotekárnych úverov má osem bánk. Hypotekárne banky v minulosti postupne rozširovali možnosti financovania bývania aj o spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou a iné úvery na bývanie. Tieto úvery na bývanie v niektorých prípadoch nahrádzajú klasické hypotéky, pričom klasické hypotekárne úvery niektoré banky poskytujú už len minimálne. Kým začiatkom roka 2010 ešte stále v portfóliu úverov na bývanie dominovali hypotéky, tak o pár mesiacov neskôr sa ich pomer znížil v prospech iných úverov na bývanie. V rámci stavebného sporenia pôsobia na trhu tri stavebné sporiteľne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame