Objem úverov na bývanie v júni stúpol o takmer 237 mil. eur

5. augusta 2015 15:21
SITA
Graf
Ilustračné foto pixabay.com

Najväčší podiel na tomto raste mali iné úvery na nehnuteľnosti.

Objem úverov na bývanie v júni medzimesačne stúpol o 236,9 mil. eur. Vyplýva to z údajov Národnej banky Slovenska, podľa ktorých tak celková suma úverov na nehnuteľnosti na Slovensku ku koncu júna dosiahla 17,954 mld. eur. Väčšinu naďalej tvoria iné úvery na nehnuteľnosti v sume 10,972 mld. eur, ktoré medzimesačne stúpli o 175,1 mil. eur. Nasledovali hypotekárne úvery s nárastom o 46,7 mil. eur na 4,877 mld. eur. Úvery stavebného sporenia vzrástli o 15,1 mil. eur na 2,104 mld. eur.

Najväčší podiel na stave úverov na bývanie si spomedzi peňažných domov naďalej drží Slovenská sporiteľňa na úrovni 27,62 %, nasledovaná VÚB bankou s podielom 19,4 % a Tatra bankou s 13,45 %. V rámci tradičných hypotekárnych úverov dominuje VÚB banka s podielom 40,82 %. Najväčší podiel na iných úveroch na nehnuteľnosti evidovala Slovenská sporiteľňa na úrovni 36,08 %. Pri úveroch stavebného sporenia dominuje Prvá stavebná sporiteľňa s podielom 86,4 %.

Úvery na nehnuteľnosti poskytuje 17 bánk. Licenciu na poskytovanie hypotekárnych úverov má osem bánk. Hypotekárne banky v minulosti postupne rozširovali možnosti financovania bývania aj o spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou a iné úvery na bývanie. Tieto úvery na bývanie v niektorých prípadoch nahrádzajú klasické hypotéky, pričom klasické hypotekárne úvery niektoré banky poskytujú už len minimálne. Kým začiatkom roka 2010 ešte stále v portfóliu úverov na bývanie dominovali hypotéky, tak o pár mesiacov neskôr sa ich pomer znížil v prospech iných úverov na bývanie. V rámci stavebného sporenia pôsobia na trhu tri stavebné sporiteľne.

Odporúčané články

Súvisiace témy:

Čo si o tom myslíte?

Podobné články