Objem úverov na bývanie rastie. Blíži sa k 19 miliardám.

30. novembra 2015 17:57
SITA
úvery, bývanie, dom, peniaze, euro, bankovky kalkulačka
Ilustračné foto Mister GC/FreeDigitalPhotos.net

Dominantným bankovým domom pri poskytovaní úverov na bývanie zostáva aj po októbri Slovenská sporiteľňa. Jej podiel na celkovom objeme úverov na nehnuteľnosti predstavoval 27,7 %.

Objem úverov na bývanie pokračuje na Slovensku v raste. Podľa údajov Národnej banky Slovenska v októbri stúpol o 193,9 mil. eur a ku koncu desiateho mesiaca predstavoval 18,752 mld. eur. Väčšinu naďalej tvoria iné úvery na nehnuteľnosti, ktoré v októbri vzrástli o 149,1 mil. eur na 11,577 mld. eur. Nasledovali hypotekárne úvery s rastom o 41,3 mil. eur na 5,04 mld. eur a napokon úvery zo stavebného sporenia, ktoré stúpli o 3,5 mil. eur na 2,135 mld. eur.

Najviac poskytla Slovenská sporiteľňa

Dominantným bankovým domom pri poskytovaní úverov na bývanie zostáva aj po októbri Slovenská sporiteľňa. Jej podiel na celkovom objeme úverov na nehnuteľnosti predstavoval 27,7 %. Nasledovala VÚB banka s podielom 19,2 % a Tatra banka s 13,6 %. Pri iných úveroch na nehnuteľnosti najvyšší podiel 35,6 % poskytla Slovenská sporiteľňa a v rámci tradičných hypotekárnych úverov dominovala VÚB banka s podielom 40,4 %. Pri úveroch zo stavebného sporenia spomedzi troch stavebných sporiteľní jednoznačne naďalej dominuje Prvá stavebná sporiteľňa s podielom 86,1 %.

Úvery dáva 17 bánk

Úvery na nehnuteľnosti poskytuje 17 bánk. Licenciu na poskytovanie hypotekárnych úverov má osem bánk. Hypotekárne banky v minulosti postupne rozširovali možnosti financovania bývania aj o spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou a iné úvery na bývanie. Tieto úvery na bývanie v niektorých prípadoch nahrádzajú klasické hypotéky, pričom klasické hypotekárne úvery niektoré banky poskytujú už len minimálne. Kým začiatkom roka 2010 ešte stále v portfóliu úverov na bývanie dominovali hypotéky, tak o pár mesiacov neskôr sa ich pomer znížil v prospech iných úverov na bývanie. V rámci stavebného sporenia pôsobia na trhu tri stavebné sporiteľne.

Odporúčané články

Čo si o tom myslíte?

Podobné články