Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro bankovky peniaze bývanie
Ilustračné foto. pixabay.com
31. októbra 2017 11:14 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Objem úverov na bývanie presiahol 24 miliárd eur

Naďalej dominovali iné úvery na nehnuteľnosti, nasledovali hypotéky a potom úvery stavebného sporenia.

Objem úverov na bývanie na Slovensku ku koncu deviateho mesiaca stúpol v medziročnom porovnaní o 13,7 %. Ako informovala Národná banka Slovenska (NBS) na svojej internetovej stránke, ku koncu septembra tak dosiahol 24,05 mld. eur. Naďalej dominovali iné úvery na nehnuteľnosti, ktorých stav predstavoval 15,811 mld. eur. Hypotekárne úvery tvorili 5,942 mld. eur. Objem úverov stavebného sporenia bol 2,294 mld. eur.

Vo financovaní bývania na Slovensku dominuje Slovenská sporiteľňa, ktorej podiel na celkovom objeme poskytnutých úverov dosiahol 27,84 %. Nasleduje VÚB banka s podielom 21,27 % a Tatra banka s 13,68 %. Slovenskej sporiteľni patrí prvá priečka najmä vďaka najvyššiemu podielu iných úverov na nehnuteľnosti, ktorý predstavoval 33,34 %. Pri klasických hypotekárnych úveroch najvyšší podiel mala VÚB banka, na úrovni 44,37 %. Pri úveroch zo stavebného sporenia dominuje Prvá stavebná sporiteľňa s podielom 84,18 %.

Ponuka sa postupne menila

Úvery na nehnuteľnosti poskytuje 17 bánk. Licenciu na poskytovanie hypotekárnych úverov má sedem bánk. Hypotekárne banky v minulosti postupne rozširovali možnosti financovania bývania aj o spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou a iné úvery na bývanie. Tieto úvery na bývanie v niektorých prípadoch nahrádzajú klasické hypotéky, pričom klasické hypotekárne úvery niektoré banky poskytujú už len minimálne. Kým začiatkom roka 2010 ešte stále v portfóliu úverov na bývanie dominovali hypotéky, tak o pár mesiacov neskôr sa ich pomer znížil v prospech iných úverov na bývanie. V rámci stavebného sporenia pôsobia na trhu tri stavebné sporiteľne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame