Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro, peniaze, rozhodovanie
Ilustračné foto. pexels.com
4. januára 2019 10:06 Financie všeobecneAktuality od voFinanciach.skSITA

Objem úverov na bývanie ku koncu novembra presiahol 26,9 mld. eur

Stav úverov na bývanie sa v medziročnom porovnaní zvýšil, rástli aj úvery stavebného sporenia.

Objem úverov na bývanie na Slovensku ku koncu novembra 2018 stúpol v medziročnom porovnaní o 9,8 %. Ako vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska, ku koncu jedenásteho mesiaca tak dosiahol 26,902 mld. eur. Z toho objem úverov stavebného sporenia bol na úrovni 2,384 mld. eur. V medziročnom porovnaní sa zvýšil o 3,4 %.

Najvyšší podiel má Slovenská sporiteľňa

Vo financovaní bývania na Slovensku dominuje Slovenská sporiteľňa, ktorej podiel na celkovom objeme poskytnutých úverov dosiahol 27,59 %. Nasleduje VÚB banka s podielom 20,15 % a Tatra banka so 14,44 %. ČSOB mala podiel 12,39 %. Pri úveroch zo stavebného sporenia dominuje Prvá stavebná sporiteľňa s podielom 82,62 %. Wüstenrot stavebná sporiteľňa mala podiel 12,84 % a ČSOB stavebná sporiteľňa 4,54 %.

Úvery na bývanie poskytuje 17 bánk. Hypotekárne banky v minulosti postupne rozširovali možnosti financovania bývania aj o spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou a iné úvery na bývanie. Tieto úvery na bývanie v niektorých prípadoch nahrádzajú klasické hypotéky, pričom klasické hypotekárne úvery niektoré banky poskytujú už len minimálne. V rámci stavebného sporenia pôsobia na trhu tri stavebné sporiteľne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame