Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Euro bankovky peniaze bývanie
Ilustračné foto. pixabay.com
28. februára 2019 12:29 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Objem úverov na bývanie ku koncu januára dosiahol 27,8 mld. eur

Z toho objem úverov stavebného sporenia bol na úrovni 2,391 mld. eur.

Objem úverov na bývanie na Slovensku ku koncu januára stúpol v medziročnom porovnaní o 11,3 %. Ako vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska, ku koncu prvého mesiaca tak dosiahol 27,8 mld. eur. Z toho objem úverov stavebného sporenia bol na úrovni 2,391 mld. eur. V medziročnom porovnaní sa zvýšil o 2,9 %.

Vo financovaní bývania na Slovensku dominuje Slovenská sporiteľňa, ktorej podiel na celkovom objeme poskytnutých úverov dosiahol 26,78 %. Nasleduje VÚB banka s podielom 21,82 % a Tatra banka so 14,23 %. ČSOB mala podiel 12,06 %. Pri úveroch zo stavebného sporenia dominuje Prvá stavebná sporiteľňa s podielom 82,41 %. Wüstenrot stavebná sporiteľňa mala podiel 13,05 % a ČSOB stavebná sporiteľňa 4,55 %.

Úvery na bývanie poskytuje 17 bánk. Hypotekárne banky v minulosti postupne rozširovali možnosti financovania bývania aj o spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou a iné úvery na bývanie. Tieto úvery na bývanie v niektorých prípadoch nahrádzajú klasické hypotéky, pričom klasické hypotekárne úvery niektoré banky poskytujú už len minimálne. V rámci stavebného sporenia pôsobia na trhu tri stavebné sporiteľne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame