Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bývanie dom
Ilustračné foto, pixabay.com
5. júna 2018 10:51 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Objem úverov na bývanie ku koncu apríla stúpol na viac ako 25,6 mld. eur

Stav úverov na bývanie sa v medziročnom porovnaní zvýšil o viac ako 12 %.

Objem úverov na bývanie na Slovensku ku koncu apríla stúpol v medziročnom porovnaní o 12,1 %. Ako vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska, ku koncu štvrtého mesiaca tak dosiahol 25,603 mld. eur. Z toho objem úverov stavebného sporenia bol na úrovni 2,34 mld. eur. V medziročnom porovnaní sa zvýšil o 4,8 %.

Vo financovaní bývania na Slovensku dominuje Slovenská sporiteľňa, ktorej podiel na celkovom objeme poskytnutých úverov dosiahol 27,72 %. Nasleduje VÚB banka s podielom 21,54 % a Tatra banka s 13,81 %. ČSOB mala podiel 12,25 %. Pri úveroch zo stavebného sporenia dominuje Prvá stavebná sporiteľňa s podielom 83,24 %.

Úvery na bývanie poskytuje 17 bánk. Hypotekárne banky v minulosti postupne rozširovali možnosti financovania bývania aj o spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou a iné úvery na bývanie. Tieto úvery na bývanie v niektorých prípadoch nahrádzajú klasické hypotéky, pričom klasické hypotekárne úvery niektoré banky poskytujú už len minimálne. V rámci stavebného sporenia pôsobia na trhu tri stavebné sporiteľne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame