Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dom, peniaze, euro, bývanie, úvery, bankovky
Ilustračné foto. pixabay.com
31. decembra 2015 14:00 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Objem úverov na bývanie dosiahol už takmer 19 mld. eur

Najväčším poskytovateľom úverov na bývanie zostáva Slovenská sporiteľňa s podielom takmer 28 %.

Objem úverov na bývanie na Slovensku už dosiahol takmer 19 mld. eur. Podľa najnovších údajov Národnej banky Slovenska (NBS) totiž v novembri stúpol o 212,6 mil. eur na 18,965 mld. eur. Dominantné sú stále iné úvery na nehnuteľnosti, ktoré ku koncu jedenásteho mesiaca predstavovali 11,742 mld. eur. V novembri tak vzrástli o 165,5 mil. eur. Nasledovali klasické hypotéky s nárastom o 45,8 mil. eur na 5,086 mld. eur a úvery stavebného sporenia stúpli len mierne o 795 tis. eur na 2,137 mld. eur.

Pri klasických hypotékach dominuje VÚB
Vo financovaní bývania na Slovensku pritom naďalej dominuje Slovenská sporiteľňa, ktorej podiel na celkovom objeme poskytnutých úverov dosiahol 27,7 %. Nasleduje VÚB banka s podielom 19,2 % a Tatra banka s 13,5 %. Slovenská sporiteľňa dominuje najmä vďaka najvyššiemu podielu iných úverov na nehnuteľnosti, ktorý ku koncu novembra predstavoval 35,3 %. Pri tomto type úverov nasledovala Tatra banka s 14,2 % a ČSOB s 13,7 %. Pri klasických hypotekárnych úveroch najvyšší podiel poskytla VÚB banka na úrovni 40,4 %, nasledovaná Slovenskou sporiteľňou s 21,5 % a Tatra bankou s 17,7 %. Pri úveroch zo stavebného sporenia spomedzi troch stavebných sporiteľní jednoznačne naďalej dominuje Prvá stavebná sporiteľňa s podielom 86,1 %.

Klasické hypotéky už niektoré banky poskytujú minimálne
Úvery na nehnuteľnosti poskytuje 17 bánk. Licenciu na poskytovanie hypotekárnych úverov má osem bánk. Hypotekárne banky v minulosti postupne rozširovali možnosti financovania bývania aj o spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou a iné úvery na bývanie. Tieto úvery na bývanie v niektorých prípadoch nahrádzajú klasické hypotéky, pričom klasické hypotekárne úvery niektoré banky poskytujú už len minimálne. Kým začiatkom roka 2010 ešte stále v portfóliu úverov na bývanie dominovali hypotéky, tak o pár mesiacov neskôr sa ich pomer znížil v prospech iných úverov na bývanie. V rámci stavebného sporenia pôsobia na trhu tri stavebné sporiteľne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...