Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
úvery, bývanie, dom, peniaze, euro, bankovky, mince
Ilustračné foto. pixabay.com
31. októbra 2016 13:14 BankyAktuality od voFinanciach.skSITA

Objem úverov na bývanie presiahol na konci septembra 21 mld. eur

Dominovali iné úvery na nehnuteľnosti v sume takmer 14 mld. eur.

Objem úverov na nehnuteľnosti na Slovensku v septembri stúpol v medziročnom porovnaní o 13,9 %. Ako informuje Národná banka Slovenska (NBS), ku koncu deviateho mesiaca tak dosiahol 21,142 mld. eur. Naďalej dominujú iné úvery na nehnuteľnosti, ktorých stav predstavoval 13,583 mld. eur. Hypotekárne úvery tvorili 5,392 mld. eur. Objem úverov stavebného sporenia bol 2,167 mld. eur.

Podiely bánk
Vo financovaní bývania na Slovensku dominuje Slovenská sporiteľňa, ktorej podiel na celkovom objeme poskytnutých úverov dosiahol 27,29 %. Nasleduje VÚB banka s podielom 20,36 % a Tatra banka s 13,36 %. Slovenská sporiteľňa dominuje najmä vďaka najvyššiemu podielu iných úverov na nehnuteľnosti, ktorý predstavoval 33,39 %. Pri klasických hypotekárnych úveroch najvyšší podiel poskytla VÚB banka na úrovni 41,63 %. Pri úveroch zo stavebného sporenia spomedzi troch stavebných sporiteľní dominuje Prvá stavebná sporiteľňa s podielom 85,72 %.

Ponuka sa časom zmenila
Úvery na nehnuteľnosti poskytuje 18 bánk. Licenciu na poskytovanie hypotekárnych úverov má osem bánk. Hypotekárne banky v minulosti postupne rozširovali možnosti financovania bývania aj o spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou a iné úvery na bývanie. Tieto úvery na bývanie v niektorých prípadoch nahrádzajú klasické hypotéky, pričom klasické hypotekárne úvery niektoré banky poskytujú už len minimálne. Kým začiatkom roka 2010 ešte stále v portfóliu úverov na bývanie dominovali hypotéky, tak o pár mesiacov neskôr sa ich pomer znížil v prospech iných úverov na bývanie. V rámci stavebného sporenia pôsobia na trhu tri stavebné sporiteľne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame